I kdybych se do Senátu dostal, budu prosazovat jeho zrušení, říká Dominik Hanko

Louny, Žatec, Podbořany – Narodil se v Rakovníku, vyrůstal na Podbořansku, pracoval u městské policie i u vězeňské služby. Je také přeborníkem Ústeckého kraje v hodu oštěpem. Dominik Hanko (41) působí i v politice, je členem krajského zastupitelstva. V říjnu se bude ucházet o hlasy lidí v okresech Louny a Rakovník jako kandidát na zvolení do Senátu.

Kolik je vám let, kde jste se narodil, kde vyrůstal, kde bydlíte teď? Kam jste chodil na střední školu a kam na VŠ? 

Je mi 41 let, narodil jsem se v Rakovníku. Vyrůstal jsem ve Strojeticích u Kryr. Hrával jsem fotbal za SK Havran Kryry a chvilku i za Sokol Petrohrad. Jako dítě jsem hodně pomáhal rodičům s prací na poli a při chovu domácích zvířat. Starali jsme se i o včely, což dělám občas i dnes. Střední zemědělskou školu, obor automechanik, jsem vystudoval v Podbořanech. Dokončil jsem obor s maturitou. Po maturitě jsem nastoupil na roční vojenskou základní službu do Rakovníka, hned po vojně jsem začal pracovat u vězeňské služby jako dozorce – nejprve v Oráčově u Rakovníka, pak v Litoměřicích, kde teď bydlím. Vysokoškolské vzdělání jsem získal při zaměstnání. Nejdříve jsem v roce 2010 absolvoval vysokou školu tělesné výchovy a sportu, odkud jsem získal titul Bc. jako sportovní a volnočasový pedagog, a poté v roce 2015 jsem na ČZU v Praze získal titul Ing. v oboru Veřejná správa a regionální rozvoj.

Jaká byla práce u vězeňské služby a jaká u městské policie?

Co se týká práce u vězeňské služby, musím si postesknout nad nevyužitou energií, která tam je. Byl bych rád, kdyby se vězni více využívali na práci. Vězeňská služba prošla velkou humanizací a dozorci se tak dostávají často na tenký led při manipulaci s vězněm. Práce dozorce je velmi psychicky náročná a zákony k tomu nejsou nakloněné. Jsem pro posílení pravomocí a imunity dozorců.  Práce u městské policie mne velmi bavila, zejména práce preventisty. Navštěvoval jsem mateřské školy a učil děti, na co si mají dávat pozor. Například jak se mají zachovat v případě, že se ztratí, nebo když jsou doma samy a někdo zazvoní, když jim cizí člověk nabízí nějaké dobroty atd.

Kde pracujete teď?

V roce 2016 jsem byl zvolen do krajského zastupitelstva a v současné době jsem uvolněný krajský zastupitel, jsem předsedou výboru pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality. Začal jsem také podnikat v potravinářství a vyrábím doplněk stravy, který pomáhá lidem s problémy se zažíváním – jedná se o bylinný nápoj. Firma se stále rozjíždí a postupně se dostává do povědomí nových zákazníků. U městské policie jsem stále vedený, a pokud po volbách nebudu zastávat uvolněnou funkci, mohu se vrátit zpět k městské policii.

Co rád děláte ve volném čase, jaké jsou vaše koníčky? Kam jezdíte na dovolenou a u čeho si dobře odpočinete? Jaké máte rád knihy a filmy?

Volného času moc nemám, ale to, co dělám, je i mým koníčkem. Politika mě baví, setkávání s lidmi, navazování nových kontaktů, vyslechnutí občanů, pomoc pro ně, to jsou věci, které mě naplňují. Velkým koníčkem je dál sport, který mě provází celý život. Od malička rád jezdím na kole, běhám, chodím rád do přírody. Mám rád teplo, moře, ale i naše rybníky. Nejsem moc velký cestovatel, ale rád se podívám k moři do Chorvatska. Mám rád duchovno a neděle trávím občas na mši v kostele. Věřím, že něco vyššího existuje a věci se nedějí náhodou. Zajímám se i o záhady kolem mimozemské civilizace. Rád čtu životopisy a naučné knihy. Z filmů mám nejraději komedie, romantické a trochu akční, protože jsem vyrostl na akčních hrdinech typu Jean-Claude van Damme.    

Dočetl jsem se o vás, že jste se kdysi stal přeborníkem Ústeckého kraje v hodu oštěpem. Kdy to bylo a kolik jste hodil? V současnosti jako oštěpař trénujete děti, je to tak?

Ano. Přesné datum už si nepamatuji, ale nejlepší výkony v hodu oštěpem jsem podával kolem roku 2007. Na stadionu v Ústí nad Labem jsem dokonce házel s českou rekordmankou Bárou Špotákovou. Ten den jsem i hodil své maximum okolo 56 metrů. Během závodění jsem měl tu čest se potkat i s nejlepším českým oštěpařem Janem Železným. Teď trénuji děti a dorost, na tréninku jich mám kolem deseti. Moje svěřenkyně Aneta je druhá nejlepší dorostenka v Ústeckém kraji a mladší žákyně Emma překonala letos krajský rekord.  Jsem rád, že se k mým svěřencům přidal i můj syn, který by mohl být jednou také dobrý.

Jste ženatý, máte děti?

V současnosti jsem rozvedený, což platí už čtyři roky. Mám dvě děti – dvacetiletého Karla a patnáctiletého Dominika. Dominika mám čtyři roky ve své péči. Myslím, že se nám daří vše zvládat. V budoucnu bych chtěl mít ještě další děti, třeba se to podaří.

Kdy a jak vás napadlo, že byste zkusil kandidovat do Senátu? Nebo jste dostal nabídku od nějaké politické strany či skupiny? Co vás vede k tomu, že byste to chtěl zkusit?

Nabídka přišla od hnutí SPD, respektive od našich členů. Jako krajský předseda jsem nejprve jednal s naší lounskou zastupitelkou paní doktorkou Bradáčovou, která se ale vzhledem ke svému pracovnímu vytížení z kandidatury omluvila. O další osobnosti jsem nevěděl, a pak přišla nabídka od našich členů SPD, abych to zkusil sám. Lounsko i Rakovnicko znám velmi dobře, protože jsem se tam narodil a do 22 let v tomto regionu pracoval a žil. Mám tam rodiče, sourozence, spolužáky, přátele a známé. Proto jsem se rozhodl, že se o hlasy voličů budu ucházet. Myslím si, že jsem slušný a poctivý člověk s čistým štítem, a přesně takové lidi chci i já sám v politice.

Co si myslíte o spojení okresů Louny a Rakovník jako jednotný volební obvod? Budete při své kampani jezdit za lidmi do těchto okresů?

Jedná se jen o spojení pro senátní volby, a s tím souvisí i moje myšlenka, která směřuje ke zrušení Senátu samotného. Domnívám se, že Senát je nadbytečná instituce a v případě svého zvolení budu prosazovat jeho zrušení. Jsou dvě možnosti, buď si zrušení Senátu odhlasují sami senátoři, ale o tom pochybuji, že by si sami vypustili rybník, anebo se budu snažit prosadit funkční celostátní referendum, které by zrušení Senátu umožňovalo. Co se týká vaší otázky ke kampani, ano, budu se snažit jezdit po celém senátním obvodu a oslovovat voliče v kontaktní kampani.

Kde a jak budete slavit své zvolení, pokud by to vyšlo?

Výsledky senátních a krajských voleb budu sledovat v Mostě v restauraci, která patří jednomu našemu členovi SPD. Takže tam by pak mohla být i případná oslava, ale k té je samozřejmě ještě hodně daleko a vyhrát může jen jeden kandidát. V případě zvolení bych se v co nejkratší době pustil do práce a plnil své závazky, které jsem slíbil ve svém volebním programu voličům.

Děkuji za rozhovor.

(PR, placený článek, autorský projekt redakce noviny-zblizka.cz)