Město Podbořany pošle dar sto tisíc korun na obranu Ukrajiny. Příchozím rodinám pomáhá s ubytováním

Podbořany – Do pomoci lidem, postiženým vojenským konfliktem po napadení Ukrajiny, se intenzivně zapojilo také město Podbořany. Jeho zastupitelé tento týden schválili finanční dar směřující k obraně Ukrajiny před agresí z Ruska. Město také narychlo zajišťuje ubytování pro rodiny z Ukrajiny, hlavně ženy a děti, které přicházejí, aby mohly žít v bezpečí, než se situace v jejich rodné zemi vyřeší.

Město pošle peníze na účet velvyslanectví

„Zastupitelstvo schválilo finanční dar sto tisíc korun z rozpočtu města. Město ho pošle na účet velvyslanectví Ukrajiny v ČR po jeho výzvě k pomoci a posílání darů do sbírky. Peníze budou přímo směřovat na nákup materiálů a prostředků pro obranu Ukrajiny,“ uvedl starosta Podbořan Radek Reindl.

Do ČR nyní přichází kolem 50 tisíc lidí z Ukrajiny každý den, hlavně ženy a děti

Zároveň zastupitelé v deklaraci odsoudili agresi Ruska vůči Ukrajině a schválili vyvěšení ukrajinské vlajky na budově městského úřadu jako vyjádření podpory. Město také vyjádřilo ochotu a připravenost pomoci a postarat se na svém území o uprchlíky z Ukrajiny, a to ve spolupráci s krajem, vládou a dalšími institucemi ČR, které budou koordinovat problematiku aktuální migrační vlny. V současnosti každý den přichází do České republiky kolem padesáti tisíc nově ohlášených migrantů z Ukrajiny, především žen a dětí. Náš stát jim zaručuje bezpečí a pomoc v obtížné životní situaci.

Některé rodiny uprchlíků už našly ve městě azyl

Několik nově příchozích rodin z Ukrajiny už v Podbořanech bydlí, nouzové přechodné azylové ubytování našly například v hotelu Národní dům, město také nechalo znovu uvést do provozu ubytovnu Barborka, která v posledních letech byla prázdná. „Děkuji všem lidem, kteří pomohli s hledáním či poskytnutím možnosti ubytování, za vstřícnost a lidský přístup,“ poděkoval starosta.

Tělocvična ZŠ Husova posloužila jako prostor pro sbírku materiální pomoci

V Podbořanech se rozjely i materiální sbírky potravin, léků, přikrývek, hygienických pomůcek a dalších věcí, které putují za lidmi přímo na Ukrajinu nebo do humanitárních center u hranic. Jedno z největších center této pomoci vzniklo v tělocvičně Základní školy Husova, kam lidé několik dní nosili své dary. Během pátku odjelo několik dodávek, plně naložených krabicemi s pomocí od dárců z Podbořan, směrem na Ukrajinu. Pro pomoc Ukrajině se chystá také benefiční koncert v Kulturním domě Podbořany, plánovaný na 21. března. Vystoupí na něm především děti a učitelé z různých podbořanských škol. Peníze ze sbírky vybrané přímo na koncertě budou poukázány rovněž na účet ukrajinského velvyslanectví.

(na snímku nahoře: chlapci ze ZŠ Husova odnášejí krabice s materiální pomocí z tělocvičny své školy do auta, které se v pátek vydalo s věcmi od dárců na Ukrajinu. Foto Alla Želinská)

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc lidem z Ukrajiny: Ročov pošle finanční dar padesát tisíc, další obce organizují materiální sbírky

ČTĚTE TAKÉ: Ubytování, řidiči, celé patro gymnázia. Radnice, školy i dobrovolníci pomáhají lidem z Ukrajiny

ČTĚTE TAKÉ: Útok Rusů v moderní Evropě nikdo nechápe. Jedno z prvních shromáždění na podporu Ukrajině proběhlo v Lounech