700 let od první písemné zmínky se letos už slavit nebude. Epidemie změnila plány

Kryry – Epidemie koronaviru a povinná bezpečnostní opatření kvůli omezení šíření nákazy zcela převrátila plány pořadatelů velkých kulturních akcí. V Lounech bylo zrušeno Vábení, v Podbořanech tradiční letní slavnosti, v Žatci museli přeměnit Dočesnou do výrazně zmenšené podoby, rozptýlené na více míst a termínů. V Kryrech u Podbořan město chystalo velké oslavy k výročí 700 let od první písemné zmínky. Ale i tam bylo nutné udělat radikální změnu a letošní „kulatý rok“ se tak bude muset obejít bez oslavných chorálů a veselic.

„Hlavní oslavy byly u nás původně plánované na 30. dubna a 1. května. Tehdy se epidemie rozjížděla a v zemi platilo mnoho vládních bezpečnostních opatření a omezení. Nedalo se nic dělat, naše roční práce na přípravách byla během pár dní pryč a museli jsme přehodnotit všechny plány na další nejméně půlrok až rok,“ vzpomíná Věra Melicharová z kulturní komise města Kryry.

Když to vyjde, proběhne příští rok velká oslava s názvem 700+

Tento rok podle ní už žádné větší připomínky 700 let Kryr nebudou. Na podzim sice město ještě uspořádá několik menších kulturních setkání, mj. například koncert se vzpomínkou na zpěváka Petra Nováka, ale hlavní oslavy výročí se pořadatelé rozhodli přesunout až na rok 2021. To už sice budou mít Kryry za sebou 701 let od uvedené první písemné zmínky, ale nevadí: název oslav bude přejmenován na Kryry – 700+. „Samozřejmě základní podmínkou je, aby se epidemiologická situace nezhoršovala. Takže oslavy se budou konat jen v případě, pokud to situace a okolnosti dovolí. Pevně věříme, že ano,“ dodala Věra Melicharová, která v Kryrech pracuje jako ředitelka mateřské školy.

První písemná zmínka o Kryrech je uvedena v tzv. zemských deskách, což jsou středověké úřední dokumenty o vlastnictví půdy a dalších dobových záležitostech. Záznam je z února roku 1320 a v textu o darovací smlouvě figuruje jako svědek Albert z Kryr. V Kryrech (včetně místních částí, tedy několika vesnic pod správou města) v současnosti bydlí kolem 2350 lidí a Kryry jsou tak pátým největším městem v okrese Louny – jen velmi těsně před Perucí. Největší rozmach městečko se známou rozhlednou zažívalo v době kolem roku 1930, kdy v něm žilo přes 4000 obyvatel.