Zatmění Měsíce: U Doupova byl opar, a tak kotouč ubýval nejen zleva, ale i odspoda, postřehla fotografka

Podbořansko – Kdo si přivstal, ten se dočkal. Částečné zatmění Měsíce se dalo u nás vidět v pondělí (16. 5.), ale jen zhruba od půl páté do čtvrt na šest ráno. Pak měsíc zapadl a naopak vyšlo slunce – a bylo po úkazu. Příští zatmění Měsíce bude fanouškům neobvyklých nebeských jevů v ČR „k dispozici“ za rok a půl, v říjnu 2023.

Měsíc stříbrný i krvavý

Přírodu a astronomické jevy velmi ráda fotí také Laurencia Helásková, fotografka z Podbořan, a tak není divu, že se přidala k ranním ptáčatům a na noc z neděle na pondělí si neopomněla dobře nastavit budík. Potom se jí podařilo pořídit několik snímků pěkného Měsíce v úplňku, procházejícího částečným zatměním, a to jak ve „standardní“ chladné stříbrné barvě, tak i ve formě „krvavého měsíce“ těsně nad obzorem krátce před západem.

Zatmění, úplňky, meteory, duha…

„Měsíc jsem během noci fotila víckrát z více úhlů – jednou ještě v pozdní večer ve směru k podbořanskému kostelu, potom brzy nad ránem při zatmění ve směru k doupovským kopcům. Určitou zajímavostí bylo, že při zatmění měl černat okraj měsíčního kotouče v levé horní části – tak to viděli u nás všichni pozorovatelé. Ale v mém případě najednou začalo Měsíce ubývat také i odspoda. Plocha Měsíce totiž začala mizet v doupovském oparu, tím, jak se blížil k horizontu před západem,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Laurencia Helásková. Nebeské úkazy má ráda, minulý rok fotila rovněž úplňky, dále také perseidy nebo třeba i duhu, krásně se klenoucí v letní krajině. Jinak pracuje pro město Podbořany jako fotografka různých prezentačních a zpravodajských akcí, spolupracuje také s několika redakcemi, kam posílá své snímky o dění na Podbořansku. V minulosti vyhrála i několik celostátních fotografických soutěží, uspěla především se snímky zachycujícími zajímavé záběry z přírody, zejména života zvířat.

Příští zatmění Měsíce za rok a půl a další „pořádné“ za tři roky

Příští částečné zatmění Měsíce budou moci lidé v ČR pozorovat 28. října 2023, což bude zajímavý doplněk ke státnímu svátku a výročí 105 let od vzniku samostatné Československé republiky. A kdy se Měsíc zakryje úplně? „Nejbližší úplné zatmění Měsíce u nás nastane za tři roky, bude to 7. září 2025,“ vysvětlil Martin Gembec na webu České astronomické společnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Osmdesát meteorů za hodinu. Perseidy jsou tady, fotografové už mají první snímky

ČTĚTE TAKÉ: Lovecký úplněk. Fotografové se pustili do uměleckých snímků. Pěkný záběr z Krásného Dvora je montáž

ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká žatecký voják, který rád fotí ptáky u Ohře

(na snímcích shora dolů: postupné fáze zatmívání Měsíce v noci na pondělí na Podbořansku, na třetím záběru je Měsíc zakrývaný i odspoda kvůli oparu nad Doupovem. Dole je úplněk se siluetou podbořanského žlutého kostela a portrét autorky fotek Laurencie Heláskové. Foto: Laurencia Helásková a archiv rodiny)