Město bude pokračovat v osvětlování míst u řeky. Letos bude na řadě cyklostezka na levém břehu

Žatec – Po osvětlení cyklostezky a procházkové cesty pro pěší na pravém břehu Ohře v oblasti u jezu, sportovní haly a zimoviště labutí, které bylo dokončeno a „spuštěno“ loni na podzim, se město Žatec plánuje pustit do stejného záměru také na protilehlém břehu na druhé straně řeky. I tam vede cyklostezka, místo je oblíbeným cílem vycházek a je tam i rozlehlá louka a tréninkové fotbalové hřiště. Osvětlení této části by se mohlo začít budovat ještě v letošním roce. Rada města nyní v lednu schválila, že město podá žádost o účast v dotačním programu a pokusí se získat finanční příspěvek na zavedení osvětlení ze státních fondů.

Město znovu podá žádost o příspěvek ze státních fondů

Jde o program prevence kriminality, který tradičně pro jednotlivé roky už řadu let vyhlašuje Ministerstvo vnitra ČR a město Žatec z něj v minulosti dostalo už řadu příspěvků. Z fondu přišly příspěvky jak na uvedené osvětlení u zimoviště a jezu, tak třeba i na podobné vybudování osvětlení před pár lety v Libočanské cestě v oblasti u zahrádek a rybářského domova. Rada města nyní na konci ledna rozhodla, že město zkusí podat opět žádost o dotaci při plánovaném zavedení osvětlení u další části řeky a cyklostezky. Předpokládané celkové náklady jsou v tomto případě dva miliony korun, z dotačního programu by město dostalo zhruba třetinu až polovinu, zbytek zaplatí z vlastního rozpočtu.

Svítit bude přes dvacet lamp

Úsek v prostoru zhruba mezi „uhelnými sklady“ ve Stroupečské ulici a tréninkovým fotbalovým hřištěm „za lávkou“, vedoucí na břehu hned vedle řeky, měří zhruba kilometr. Osvětlovat ho bude více než dvacet lamp. V dalším plánu na další roky má město také záměr nechat „osvětlit“ i jinou část cyklostezky vedoucí od Husitského náměstí po pravém břehu řeky až zhruba k mostu u STK a hlavního nádraží. Tam se předběžné náklady nyní odhadují na 1,5 milionu.

U jezu se teď chodí o zimních večerech bezpečněji

U „zimoviště“, u jezu a u sportovní haly TJ Sever na pravém břehu Ohře loni na podzim přibylo sedmnáct nových lamp, které začaly svítit v polovině listopadu. Pohyb na cestě jak při procházkách, tak třeba i při běhání a jiném sportování, je díky tomu nyní přes zimu zvláště večer výrazně bezpečnější, předtím byla tato lokalita zahalená do tmy.

(na snímku nahoře: nově osvětlená a díky tomu bezpečnější cesta nad jezem v Žatci na pravém břehu řeky. Sedmnáct nových lamp tam svítí od listopadu. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Sedmnáct nových lamp už svítí. Lidé u řeky v Žatci teď dobře vidí na cestu, pohyb je bezpečný

ČTĚTE TAKÉ: Na cestě k řece v Žatci už slouží lidem nové zábradlí. Pomůže proti uklouznutí hlavně v zimě a vymysleli ho sami obyvatelé města

ČTĚTE TAKÉ: Svícení lamp na ulicích bude pro město výrazně levnější. V Žatci začala velká přeměna sítě veřejného osvětlení