Svícení lamp na ulicích bude pro město výrazně levnější. V Žatci začala velká přeměna sítě veřejného osvětlení

Žatec – Velká proměna sítě veřejného osvětlení začala v průběhu září v Žatci. První etapa potrvá až do června příštího roku. Na sloupy s osvětlením bude nyní namontováno zhruba 400 nových LED svítidel, která jsou výrazně úspornější oproti současným světlům. Počáteční náklady na výměnu jsou nyní jen v této etapě pro město Žatec kolem jednoho milionu korun, ale roční úspora za spotřebu elektřiny bude po změně lamp nižší zhruba o 400 tisíc korun.

396 nových LED svítidel

Informoval o tom Tomáš Kassal, mediální pracovník města Žatce. „Práce teď v první etapě budou probíhat v jižní a jihozápadní části města. Na sloupech bude namontováno 396 nových LED svítidel. Jejich využívání přinese úsporu v nákladech na elektřinu 414 tisíc korun ročně,“ upřesnil Tomáš Kassal.

Spotřeba se sníží o 66 %

„Na každou lampu přijde nové moderní a úsporné LED svítidlo namísto dosavadní sodíkové výbojky. Tato výměna přinese oproti současnosti snížení spotřeby elektřiny pro veřejné osvětlení přibližně o 66 %,“ popisoval plány radnice Tomáš Kassal již na začátku letošního roku. Svítidla se nyní budou měnit hlavně na sídlištích v jižních částech města a potom také v oblastech v okolí Kauflandu.

Celkem mají být čtyři etapy, první teď začala

Práce zajišťuje firma Eltodo, kterou město vybralo ve veřejné soutěži. V současnosti začala první etapa plánované proměny sítě veřejného osvětlení. Celkem mají být tyto etapy čtyři a práce mají kompletně skončit až v roce 2026. Kromě výměny svítidel se budou modernizovat také některé rozvaděče.

Kompletní výměna má být hotová v roce 2026

Až bude dokončena celá uvedená kompletní výměna necelých přibližně tří tisícovek lamp v celém městě, radnice pak každý rok „ušetří“ oproti současnosti 2,5 milionu korun ročních výdajů na spotřebu elektřiny pro veřejné osvětlení. Vstupní investice na přestavbu a modernizaci sítě osvětlení je ovšem také vysoká, celkem se odhaduje na několik desítek milionů korun. S náklady ale městu výrazně pomůže dotace od ministerstva průmyslu a obchodu z programu s názvem Národní plán obnovy.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Snaha o úspory za světlo: do velké akce se pustí i město Žatec, jen letos nechá vyměnit 400 svítidel v ulicích

ČTĚTE TAKÉ: Památky v Lounech na začátku ledna zhasnou. Město se pustí do rozsáhlého programu s cílem snížit spotřebu elektřiny

ČTĚTE TAKÉ: U jezu a sportovní haly se rozjedou výkopové práce. Od prosince už bude svítit 17 nových lamp