Čtyři kopce u Loun budou v obležení. Turisté připravili tradiční novoroční výšlapy

Louny, Žatec, Podbořany – Oblík, Raná, Červeňák, Pšaňák – všechny tyhle kopce v nejbližším okolí Loun budou na Nový rok „v nejvyšší pohotovosti“. Turisté a další příznivci procházek v přírodě a na čerstvém vzduchu přichystali tradiční novoroční pochody. Nejvíce jich je právě v okolí Loun, a to hned čtyři, další dvě vycházky tuto neděli po silvestrovském hodování však pořádají také turisté v Podbořanech a Žatci.

Hned brzy ráno se jde na Oblík. Před rokem vyrazilo 200 lidí

Jako první startují „do akce“ účastníci pochodu z Loun na Oblík. Tento pochod je zároveň také nejdelší, cesta tam i zpět měří zhruba 17 kilometrů. Má i nejdelší tradici – nyní půjde už o jeho 46. ročník. „Vycházet budeme v neděli 1. ledna v 8.30 hodin ze Suzdalského náměstí od Žatecké brány,“ uvedl předseda KČT Louny Tomáš Chaloupek. I když by se mohlo zdát, že po silvestrovské noci se řadě lidí nechce moc brzy vstávat a že by šli na vycházku třeba až raději odpoledne, přesto i tak se najde dost šikovných „ranních ptáčat“, svěžích a čiperných na Nový rok hned brzy zrána: při posledním ročníku se do tohoto pochodu zapojilo kolem dvou stovek lidí, uvádějí statistiky KČT Ústeckého kraje.

Na Blšanský chlum se vyráží od Kauflandu

Na trochu kratší trasu a zhruba o dvě hodinky později se mohou vydat zájemci o výstup na Blšanský chlum, někdy lidově zvaný také jako Pšaňák. V tomto případě se startuje v čase 10-10.30 hodin od parkoviště u prodejny Kaufland v Lounech. „Trasa měří 8 kilometrů a nyní proběhne už 15. ročník tohoto pochodu,“ vysvětlila jeho tradiční pořadatelka Jaroslava Sádovská z KČT Louny. Minulý ročník tohoto pochodu přilákal na Nový rok přibližně 80 účastníků.

Ranská hora a Červeňák i s občerstvením

Pozadu nezůstanou ani další dva známé kopce u Loun – Raná a Červeňák. V 10 hodin startuje společný výstup výletníků na „Ranskou horu“, jak o ní kdysi psával básník Emil Juliš. Sraz je u restaurace Skleník pod svahem Rané. Rovněž v 10 hodin bude mimořádně otevřena také turistická chata s občerstvením na sousedním kopci Červeňák u Dobroměřic, která má jinak od listopadu do března zimní přestávku. Nyní nabídne výletníkům zahřátí v podobě kávy, čaje, svařáku nebo i teplé polévky. Otevřena bude přibližně v čase 10-15 hodin. Každý ze zájemců se může vydat v tomto případě na novoroční výšlap s výstupem k chatě individuálně v čase, který mu vyhovuje; na místě neprobíhá žádný hromadný organizovaný společný výstup.

V Žatci a Podbořanech se startuje ve 13 hodin

Odpoledne po novoročním obědě nabízejí zájemcům své aktivity také turisté z odborů KČT v Podbořanech a Žatci. Oba pochody začínají shodně ve 13 hodin. Podbořanští turisté připravili už 41. ročník Novoroční vycházky. Trasa měří přibližně šest kilometrů, vychází se od budovy gymnázia a výletníci pak budou šlapat směrem na Valov a Hartovou. Účastníci novoročního pochodu v Žatci se sejdou jako obvykle u lávky přes Ohři pod koupalištěm a potom vyrazí proti proudu řeky do Stroupče. Trasa tam i zpět měří zhruba 10 km, první pochod roku bude mít již 21. ročník.

(na snímku nahoře: kopec Raná v zimních kulisách. Na Nový rok zamíří výletníci i na něj. Foto obec Raná)

ČTĚTE TAKÉ: Sezona pěších výletníků končí. Turisté v sobotu naposledy posedí v chatě na Červeňáku, potom ji zamknou a znovu otevřou až na jaře

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři letos v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede z Podbořanska do Valče ke krásnému zámku