Sezona pěších výletníků končí. Turisté v sobotu naposledy posedí v chatě na Červeňáku, potom ji zamknou a znovu otevřou až na jaře

Louny – S pátečním zlomem dosavadního rázu počasí a příchodem studeného a deštivého podzimu je tady i nejvyšší čas uzavřít výletní turistickou sezonou. Však také na oblíbené výletní chatě nedaleko Loun, stojící na Červeném vrchu neboli Červeňáku, kde kromě osvěžovny je i menší dřevěná věž s rozhlednou, už mají připravenou tradiční podzimní akci. Název je prostý: Zamykání Červeňáku alias loučení se sezonou. Poslední posezení a občerstvení ve vyhřáté chatě je připraveno na sobotu 5. listopadu. Potom se bude Červeňák „odemykat“ zase až na konci března.

Chata je stará přes 100 let, zamykání má letos 23. ročník

Turistická chata na Červeňáku sice možná vypadá trochu skromně, ale v regionu nejen Lounska, ale i celého Českého středohoří má velkou důležitost. V celém Středohoří od Lounska až po Děčínsko a Českolipsko jsou na vrcholcích pouze tři turistické chaty. Dvě z nich jsou staré více než 100 let a mezi ně patří právě i oblíbená výletní zastávka na kopci u Loun a Dobroměřic. Turisté vybudovali a poprvé otevřeli chatu na Červeňáku v roce 1911. Její symbolické jarní odemykání a podzimní zamykání s posezením, popovídáním, většinou i hudbou a další menší zábavou pořádají v posledních letech pravidelně, v případě „zamykání“ půjde letos už o 23. ročník, uvádějí provozovatelé na webu chaty. Zábava s posezením v chatě je připravena na celé sobotní odpoledne. Zamykání pořádá Klub českých turistů, odbor Lokomotiva Louny.

Kdo chce, může za dva týdny vyrazit na Poslední puchýř

Určitě se ale najde i pár zapřisáhlých milovníků pěší turistiky, kterým se sezona ještě přece jen končit nechce a pořád nemají šlapání přírodou a při něm i povídání s podobně zaměřenými kamarády dost. A dočkají se: právě oni se mohou vydat o dva týdny později do nedaleké Krupky u Teplic. Tam je pro ně připraveno další tradiční a velmi oblíbené „rozlučkové“ setkání – pochod s humorným názvem Za posledním puchýřem. „Letošní ročník je jubilejní. Tradice vznikla před padesáti lety právě v Krupce, kam se místo pochodu letos při oslavách půlkulatin vrací. Pochod se postupně stal velmi oblíbený v rámci celé ČR, často se ho účastní i více než tisíc lidí,“ uvádí web Turistický magazín. Letošní jubilejní „Puchýř“ má pestrý program pro zájemce rozvržený dokonce na čtyři dny, od 17. do 20. listopadu. Pěší turistické pochody o různých délkách na výběr podle chuti, kondice či věku účastníků se v jeho rámci půjdou jen v sobotu 19. 11.

(na snímku nahoře: turistická chata na Červeném vrchu s rozhlednou, rybníkem a telekomunikačním stožárem. Foto Chata a rozhledna Červeňák)

ČTĚTE TAKÉ: Tři chaty na kopcích Středohoří: nejstarší dvě jsou u Lovosic a u Loun

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny

ČTĚTE TAKÉ: Strmý hrad Košťálov: husité, Mácha, symbol Středohoří