Tři chaty na kopcích Středohoří: nejstarší dvě jsou u Lovosic a u Loun

Lounsko, Litoměřicko – I když je České středohoří vyhlášeným a velmi oblíbeným turistickým regionem, určitou zajímavostí je, že na vrcholech jeho kopců v celé oblasti jsou pouze tři turistické chaty. Dvě z nich jsou přitom velmi významné a zároveň mají za sebou historii dlouhou už více než sto let. Ejemova chata na Červeňáku u Loun minulý rok završila 110 let od svého vybudování a prvního otevření a druhá „útulna“ je ještě skoro o dvacet let starší: je to chata na kopci Lovoš poblíž Lovosic. Třetí chata je na Milešovce u Teplic, nejvyšším kopci Středohoří, ale její historie v současné podobě je o dost kratší. Areál na vrcholku v dobách socialismu totiž dlouhá desetiletí spravovala a využívala armáda, která tam měla spojařské pracoviště a stálou posádku. Chata s restaurací, možností občerstvení a dalším zázemím pro turisty a výletníky byly na místě obnoveny až v roce 2013, pak se ještě několikrát měnili její nájemci.

Chata v Lounech slavila výročí loni a u Lovosic letos

Zatímco chata s rozhlednou na Červeném vrchu u Loun si svou oslavu 110. výročí užila loni v červnu, nedaleká chata na Lovoši ji následovala letos, téměř přesně o rok později. Na kopci se slavilo o víkendu 18. a 19. června, nahoru k připomínce a zábavě vyšlapaly desítky výletníků, čekalo tam na ně občerstvení, krásné letní počasí i vyhlídka a živá kapela. Bylo to skoro na den přesně k výročí prvního otevření. „Chata byla poprvé slavnostně otevřena 19. června 1892, myšlenka na její postavení mezi tehdejšími turisty ve spolku vznikla už o deset let dříve,“ popsala Milena Šiklová na webu Turistický magazín. V poválečných letech určitou dobu chata s rozhlednou u Lovosic chátraly bez využívání a péče, ale v roce 1978 je znovu převzali do majetku sportovci – nejprve TJ Secheza, později Klub českých turistů – a od osmdesátých let byl provoz turistické chaty znovu obnoven.

Přes prázdniny platí rozšířená otvírací doba

V současnosti je chata na Lovoši, kam se dá snadno vypravit na výlet i třeba z Lounska či Žatecka, otevřena každý týden vždy od čtvrtka do neděle v době od 10 do 17 hodin. Značené pěší trasy na vrchol Lovoše a k chatě vedou z Lovosic nebo také z blízkého Opárenského údolí. Rozšířenou otvírací dobu na celou dobu letních prázdnin zavedla také chata na Červeňáku. „Přes prázdniny máme otevřeno vždy od středy do neděle od 11 do 18 hodin,“ informoval vedoucí turistické chaty u Loun Jan Žalud. Obě chaty ve své nabídce občerstvení poskytují řadu regionálních potravin pocházejících z farem a výroben v blízkém okolí, často přímo ve Středohoří nebo Polabí či Poohří. Chata na Milešovce je otevřena od úterý do neděle, provozuje ji Destinační agentura České středohoří.

ČTĚTE TAKÉ: Na Červeňáku je nová výstava o rozhlednách. Zastupitelé také potvrdili, že město pomůže se záchranou věže

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny

ČTĚTE TAKÉ: Tipy na výlet: Strmý hrad Košťálov – husité, Mácha, symbol Středohoří

(na snímcích: turisté u chaty na Lovoši v zimě a v létě. Foto Martina Kollárová a Nikol Stadlerová)