Duby staré přes 500 let, vyzařuje z nich krásný klid. K velikánům na Žatecku povede nová naučná stezka

Žatecko – Skupina dubů starých přes pět set let zdobí krajinu u Stroupečku nedaleko Přívlak a Stroupče na levém břehu Ohře na Žatecku. Z mohutných stromů vyzařuje do okolí mír a klid, podle znalců i pozitivní energie. Procházka a pobyt v jejich blízkosti mají příznivé účinky na lidské zdraví. K velikánům nyní už brzy povede nově zřízená naučná stezka, kterou připravuje Okrašlovací spolek Stroupeč.

Nadace přidala příspěvek

„Chystáme vybudování naučné stezky vedoucí k památným dubům u Stroupče. Pozemek, přes nějž povede stezka, jsme začali čistit už loni, požádali jsme o příspěvek také nadaci firmy Nexen Tire, působící v zóně Triangle u Žatce. Nadace v letošním roce schválila pro vytvoření naučné stezky věnovat finanční dar 45 tisíc korun, za což moc děkujeme,“ uvedla Jaroslava Mangová, předsedkyně okrašlovacího spolku.

Informační tabule půjdou na stezku v srpnu

Peníze spolek využije na výrobu dřevěných tabulí, na nichž budou obrázky a další zajímavé textové informace související s památnými stromy, historií, regionem, přírodovědou a dalšími obory. „Tabule na nové stezce plánujeme instalovat ještě během prázdnin, chystáme se na to v srpnu,“ upřesnila Jaroslava Mangová.

Nejstarší z dubů byl předloni mezi finalisty v soutěži Strom roku

Jeden z dubů z okolí Stroupče se také dostal do finále celostátní soutěže Strom roku. Bylo to v roce 2020, strom nazývaný jako tzv. Vrakodávný veledub figuroval mezi dvanácti finalisty a nakonec skončil na čtvrtém místě. Tento velikán je patrně ze skupiny dubů nejstarší, podle odhadů v době soutěže mu bylo 540 let. Dub už má dutý kmen a zpevňují ho obruče, ale stále žije a pořád plodí žaludy s novou generací. Do soutěže ho tehdy přihlásil rovněž Okrašlovací spolek Stroupeč.

ČTĚTE TAKÉ: Na břehu Ohře u Stroupče přibylo čtyřicet nových stromků. Dalších šedesát zase vytváří alej u silnice

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Ohře začíná v Německu. Postupně chci popsat celý její tok, říká autor nové knížky se zajímavými fotkami

(na snímcích: památné duby u Stroupečku a dole „náčelník“ s obručemi, který se dostal až do finále soutěže Strom roku. Foto Ekozámeček Stroupeček a Marek Olbrzymek)