Na Červeňáku je nová výstava o rozhlednách. Zastupitelé také potvrdili, že město pomůže se záchranou věže

Louny – V oblíbené výletní chatě na Červeném vrchu u Loun začala v závěru června zajímavá výstava s turistickou tematikou: jmenuje se Rozhledny Ústeckého kraje, je to výstava především fotek a jejich autorem je Josef Sedláček (44), lounský cestovatel, fotograf, milovník turistiky a cyklistiky, stejně tak i řeky Ohře a Středohoří. Chata s rozhlednou na Červeňáku se zároveň také už pomalu chystá na nutnou opravu dřevěné konstrukce věže, kterou napadl dřevokazný hmyz. Zastupitelé města Loun nyní na konci června potvrdili, že město poskytne dotaci na tuto opravu.

Fotky s rozhlednami budou k vidění až do listopadu

Výstava snímků zachycujících rozhledny našeho kraje v Ejemově chatě na Červeňáku u Loun začala v neděli 26. června. Tvoří ji několik desítek snímků a zájemci – výletníci si je budou moci prohlédnout přibližně až do poloviny listopadu. Výstava totiž bude na místě k dispozici až do konce celé letošní turistické sezony, než se chata zavře na zimní přestávku. Autorem je nadšený fotograf a cestovatel z Loun Josef Sedláček. Ten pracuje jako průvodčí u Českých drah a ve volném čase se rád věnuje výletům, turistice, cyklistice, focení. Před čtyřmi roky vydal knížku se svými fotkami věnovanou řece Ohři a krajině kolem ní. Jmenovala se Ohře a Poohří a měla více než dvě stě stran. „Bydlím v Lounech a narodil jsem se v Žatci. Už z toho je jasné hned po první větě, že k řece Ohři mám velmi blízký vztah,“ říkal mi tehdy s humorem Josef Sedláček, když novou knížku křtil a uváděl do života. Nyní si jeho fotky s rozhlednami mohou prohlédnout i zájemci právě v prostředí jedné z vyhlídkových staveb u Dobroměřic a Loun.

Město poskytne příspěvek na opravu zhruba 170 tisíc korun

Pro výletníky, kteří mají rádi oblíbenou chatu s rozhlednou u Loun, i pro její provozovatele a majitele přišla dobrá zpráva z lounské radnice. Zastupitelé města totiž na konci června potvrdili, že město poskytne příspěvek na nutnou opravu konstrukce věže kvůli poškození od dřevokazného hmyzu. Majitelem chaty je Klub českých turistů Louny, město na opravu poskytne částku přibližně 170 tisíc korun, což bude asi 70 % celkových nákladů. Rada města už na začátku května doporučila dotaci poskytnout a zastupitelstvo teď tento návrh schválilo. Práce na záchraně konstrukce rozhledny s chatou, které je už více než 110 let, začnou po výběrovém řízení buď letos na podzim, nebo pravděpodobněji příští rok na jaře.

(na snímku nahoře: turistická chata s rozhlednou na Červeném vrchu u Loun. Foto: chata Červeňák)

ČTĚTE TAKÉ: V oblíbené rozhledně na Červeňáku bude nutné udělat opravu. Konstrukci věže napadli škůdci

ČTĚTE TAKÉ: Kozy na Červeňáku: spásají roští, od dětí se nechají pohladit. Radost dělají majitelům i návštěvníkům

ČTĚTE TAKÉ: Strmý hrad Košťálov: husité, Mácha, symbol Středohoří