V oblíbené rozhledně na Červeňáku bude nutné udělat opravu. Konstrukci věže napadli škůdci

Louny – Oblíbená rozhledna s turistickou chatou na Červeném vrchu u Loun, která má za sebou už přes 110 let historie, se letos nebo příští rok bude opravovat. Důležité je udělat opravu hlavně dřevěné konstrukce na věži rozhledny, protože tuto část objektu napadli škůdci – dřevokazný hmyz. Problémy jsou také s hnilobou. Majitelem chaty a rozhledny je Klub českých turistů Louny, významnou část prostředků na opravu poskytne lounská radnice z rozpočtu města.

Město dá na opravu 70 % potřebné částky

Rada města Loun nyní na začátku května schválila, že město dá turistům příspěvek na nutnou opravu konstrukce věže rozhledny. „Město poskytne turistům 70 % částky potřebné na opravu. Celková cena za stavební zásah bude určena ve výběrovém řízení, z té se bude odvíjet i výše příspěvku od města. Radní nyní schválili horní limit pro výši příspěvku – maximální částka by tak měla činit 168 tisíc korun,“ vysvětlil starosta Loun Pavel Janda.

Příspěvek ještě musí potvrdit zastupitelstvo

Město a turisté teď budou hledat vhodnou firmu, která by zajistila opravu rozhledny. Příspěvek od radnice ještě musí odsouhlasit zastupitelstvo města, které by se teď mělo sejít až 20. června. Oprava rozhledny tak bude moci začít buď nejdříve na podzim, nebo až v příštím roce.

Chata a rozhledna byly poprvé otevřeny v červnu 1911

Rozhledna na Červeňáku patří mezi už tradiční symboly výletů a turistiky v Lounech a blízkém okolí. Stavěla se od roku 1910, poprvé otevřena pro veřejnost byla 4. června 1911. Na kopci je i turistická chata s malou restaurací uvnitř, venkovním posezením i ohništěm, také i menším hřištěm pro děti. Chata i rozhledna jsou pro výletníky otevřeny v sezoně vždy od března do listopadu.

(na snímku nahoře: turistická chata na Červeném vrchu u Loun. Věž s rozhlednou, která se bude muset opravit kvůli dřevomorce, je vlevo. Foto Turistická chata Červeňák)

ČTĚTE TAKÉ: Kam se vydat na zajímavý výlet? Na Červeňáku dostanete i pivo Červeňák

ČTĚTE TAKÉ: Oblík se dostal mezi padesát tipů na nejzajímavější místa v ČR. Na sousedním Červeňáku lze koupit i turistickou známku s jeho obrázkem

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny