Nová sportovní hala v Žatci, ale i návrhy, které neuspěly. Zájemci teď mohou všechny vidět na výstavě ve Sladovně

Žatec – Jak bude vypadat nová sportovní hala v Žatci za stovky milionů korun, která se má začít stavět přibližně za dva roky? Zájemci to mohou nyní vidět v žatecké Galerii Sladovna, kde v únoru začala výstava vizualizací od všech týmů architektů, kteří se loni přihlásili do veřejné soutěže vyhlášené městem a navrhli možnou novou podobu nové haly podle svých představ. Výstavu s obrázky podle všech návrhů mohou lidé vidět ještě zhruba tři týdny, skončit má 19. března.

Třetina návrhů, celkem deset, přišla ze zahraničí

O soutěž, kterou vyhlásilo město Žatec, byl mezi experty velký zájem. Možná až nečekaně velkou pozornost vzbudila výzva města v zahraničí. „Celkem autoři poslali do soutěže více než tři desítky návrhů na podobu nové haly a z nich devět bylo z různých zemí Evropy a jeden přišel z USA,“ shrnul Tomáš Kassal, mediální pracovník žatecké radnice. Jako „vítězný návrh“ vybrala odborná komise už loni na jaře studii architektů ze Španělska. Jeho autoři se nyní osobně zúčastnili vernisáže uvedené výstavy ve Sladovně.

Stavba začne nejdříve v roce 2025, odhad nákladů je 200 milionů

Nová hala se má podle současných odhadů začít stavět nejdříve kolem roku 2025. Vítězný tým architektů ze španělské Barcelony teď vytváří kompletní projektovou dokumentaci k budoucí stavbě, čímž ho město už loni pověřilo.  Přesnější cena za výstavbu nové haly vyplyne z uvedené dokumentace, ovšem předběžné odhady operují s částkou kolem 200 milionů korun. Sportovní hala by měla být umístěna v nové čtvrti Kamenný vršek – takové je zatím rozhodnutí zastupitelstva v nynějším platném záměru. Mezi politiky ve městě ovšem v posledních měsících existují i myšlenky postavit halu o pár set metrů jinde, přibližně v sousedství pekárny. Pokud by se hala měla „stěhovat“ tam, muselo by to nejprve znovu schválit zastupitelstvo. Jeho členové se budou tématem haly v budoucnu určitě ještě několikrát zabývat.

Sladovna je otevřena denně kromě pondělí

Kdo chce vidět nejen vítězný návrh, ale i náměty ostatních architektů, může se přijít podívat do žatecké „Sladovny“ na uvedenou výstavu. Galerie Sladovna je otevřena denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin. V poledne je hodinová polední přestávka.

(na snímku nahoře: nová podoba sportovní haly i s venkovním hřištěm, jak ji navrhli architekti ze španělské Barcelony. Foto Městský úřad Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Nová sportovní hala v Žatci: takhle by mohla vypadat. Porota jako nejlepší určila návrh ze Španělska

ČTĚTE TAKÉ: Ubytování, lezecká stěna, hrací plocha uvnitř i venku. Město vypsalo soutěž k podobě nové sportovní haly v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Sportovní hala za stovky milionů: změna místa prozatím nebude, zastupitelé to odmítli. Měla by vyrůst na Kamenném vršku

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci připravují stavbu nové sportovní haly za více než 100 milionů. Její podobu ještě určí architekti