Město Louny zřejmě pošle 200 tisíc korun jako finanční pomoc pro země postižené katastrofálním zemětřesením

Louny – Dvě stě tisíc korun jako finanční dar města Loun na konto pomoci pro lidi v Turecku a Sýrii, které postihlo katastrofální zemětřesení – takový je návrh rady města, který radní schválili v únoru. Peníze by šly do sbírky Českého červeného kříže, který dál zajistí jejich rozdělení v postižených zemích. O tom, zda město ze svého rozpočtu skutečně tento dar poskytne, rozhodnou členové zastupitelstva města, sejít se mají nyní v pondělí (27.2.).

V pondělí návrh posoudí zastupitelstvo

Rada města Loun navrhla poslat jako pomoc do zemí postižených zemětřesením 200 tisíc korun. Radní o tom rozhodli v polovině února, pro tento návrh hlasovalo všech sedm členů rady města, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování. Definitivní rozhodnutí v této věci teď udělají členové zastupitelstva města. V minulosti v posledních letech město Louny podobně přispělo také například při přírodní katastrofě na jižní Moravě a v oblasti Stebna na Podbořansku, nebo také při obnově bydlení po tragické události v Bohumíně, kde po úmyslném útoku vyhořel panelový dům. Loni se město Louny výrazně zapojilo do organizování pomoci v souvislosti s tehdejším začátkem vojenského napadení Ukrajiny ze strany Ruska.

Při katastrofě zahynulo kolem 50 tisíc lidí

Katastrofální zemětřesení v Turecku a Sýrii se odehrálo letos 6. února. Zasáhlo plochu větší, než je rozloha celé České republiky. V Turecku při této katastrofě zemřelo kolem 44 tisíc lidí a v Sýrii zhruba 6 tisíc, uvedla tento týden ČTK. Při následných pracích ve snaze vyprostit lidi z trosek zřícených domů pomáhalo na místě také přibližně sedm desítek českých záchranářů.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)