Kam na prvomájový výlet? Oblík se dostal mezi padesát tipů na nejzajímavější místa v ČR pro sváteční vycházku

Lounsko – Kam se vydat na prvomájovou procházku? Skvělým tipem pro pohodový pohyb v přírodě a zajímavé výhledy a zážitky je výšlap na kopec Oblík, ležící jen kousek od Loun v jihozápadní části Českého středohoří. Oblík je oblý a je také „oblí“ – tedy oblíbeným cílem výletů po celý rok. Tvar kopce, výstup na něj a pohled z vršku do okolní krajiny jsou tak atraktivní, že turistický a volnočasový portál Kudyznudy.cz zařadil výšlap na Oblík pro zítřejší sváteční den mezi padesát svých nejzajímavějších tipů z celé ČR, kde se dá prožít pěkná prvomájová vycházka s rodinou nebo přáteli. Z nejbližšího okolí jsou do stejných tipů zařazeny také například jezero Milada nebo Vaňovský vodopád; obě místa jsou na Ústecku.

Jedna z nejstarších vyobrazených českých hor

„Oblík je vysoký 509 metrů. Na jeho vrcholku kdysi bývala kaple, ale v 19. století zanikla. V roce 1604 zachytil umělec Jan Willeberg siluetu Oblíku na své rytině. Kopec se díky tomu zařadil k vůbec nejstarším vyobrazeným horám naší země. Z jeho masivu, podobně jako i z jiných významných a památných míst v české krajině, byl také vyzvednut kámen, který se stal součástí slavnostního zahájení stavby Národního divadla v Praze,“ připomíná některé ze zajímavostí web Kudyznudy.cz.

K symbolům patří hlaváček jarní

Oblík je zajímavý i díky živým přírodním krásám, které nabízí. Na jeho svazích se dá najít několik druhů chráněných rostlin i živočichů. Jedním z jeho známých symbolů je třeba hlaváček jarní. Krásné žluté květy na Oblíku září právě v těchto dnech – v dubnu a květnu.

Zájemci si mohou koupit i turistickou známku, jen musí vyjít ještě na jeden kopec v sousedství

Chráněné rostliny se trhat nesmějí a správný výletník a milovník přírody to samozřejmě ani nedělá. Kdo rád sbírá suvenýry, i tak si může jeden legální s emblémem Oblíku odnést či odvézt. Je to klasická dřevěná turistická známka s vyobrazením Oblíku a okolní krajiny Českého středohoří. Ale pozor: zájemci ji neseženou přímo na Oblíku, ale pokud ji chtějí, musí se pro ni vydat na ještě jeden trochu menší kopeček blíž u Loun. Je to Červený vrch, zkráceně Červeňák, a „oblíkovské“ známky tam prodávají od letošního dubna. Podmínkou je, aby se návštěvník trefil do otvírací doby výdejního okénka na turistické chatě s rozhlednou na Červeňáku. Zrovna pro první máj ale mají zájemci o známku docela dobrou šanci. „Naše výdejní okénko bude v sobotu otevřeno od 11 do 18 hodin,“ informoval Jan Žalud, provozovatel turistické chaty.

ČTĚTE TAKÉ: Kam se vydat na velikonoční výlet? Na Červeňáku dostanete i pivo Červeňák

ČTĚTE TAKÉ: Tip na výlet: majestátní kaple ukrytá v lesích. Vedle ní kdysi bydlel i poustevník

ČTĚTE TAKÉ: Tipy na výlet: strmý hrad Košťálov: husité, Mácha, symbol Středohoří

(na snímcích: kopec Oblík, hlaváčky jarní a turistické známky na Červeňáku. Foto: Kudyznudy.cz, Rozhledna na Červeňáku a Libor Želinský)