Deset prvků na hraní pro děti, stroje na cvičení pro dospělé. V Žiželicích začala modernizace hřiště za 1,3 milionu korun

Žiželice – Děti v Žiželicích se mohou těšit na modernizované hřiště s úplně novými herními prvky, dospělí milovníci sportování venku zase na workoutové cvičiště. Práce na hřišti začaly nyní na jaře na přelomu března a dubna, areál bude hotový do léta. Hřiště bude špičkově vybavené, protože hodnota zakázky přesáhne 1,3 milionu korun.

Houpací slon i hnízdo

„Na hřišti pro malé i trochu odrostlejší děti bude celkem deset herních prvků. Je to například domeček, kolotoč, pískoviště, houpací slon, houpací hnízdo a mnoho dalších. Všechny mají moderní bezpečnostní parametry předepsané pro hraní dětí, všude kolem nich je také měkká dopadová plocha. Součástí areálu jsou i lavičky, odpadkové koše a další mobiliář,“ popsala na dotaz naší redakce Lenka Urbánková, místostarostka Žiželic.

Obec zaplatí jen zhruba čtvrtinu nákladů

Úpravu odpočinkového areálu pro děti i dospělé v žiželickém údolí poblíž koupaliště a fotbalového hřiště obec začala plánovat už v roce 2020. Minulý rok se jí podařilo uspět v dotačním programu ministerstva pro místní rozvoj a na obnovu dětského hřiště dostane příspěvek ze státní pokladny. „Celkové náklady jako hodnota zakázky jsou více než 1,3 milionu korun a naše obec z toho zaplatí jen přibližně čtvrtinu – 342 tisíc včetně DPH. Na zbytek nákladů dostaneme peníze z uvedené dotace,“ vysvětlila starostka Žiželic Helena Makuková.

Práce začaly na konci března, hřiště bude hotové v červnu

Obecní úřad už minulý rok ve výběrovém řízení určil dodavatelskou firmu – Tewiko systems. „Firma předložila nejlevnější cenovou nabídku. Od listopadu už začala výroba objednaných herních prvků. Pak už jsme jen čekali na příchod vhodnějšího teplejšího a suššího počasí, aby mohly začít stavební a montážní práce. Staré hrací prvky jsme na hřišti nechávali co nejdelší dobu, až do března letošního roku, aby si na nich děti případně i přes zimu mohly pořád ještě hrát, pokud mají zájem,“ uvedla starostka. Celé hřiště bude podle ní hotové do konce června.

Celý areál bude rozdělen na čtyři zóny

Nový areál přitom nebude sloužit jenom výlučně dětem, ale zasportovat si v něm, nebo také odpočinout a pobavit se budou moci i dospělí. „Celé nové hřiště podle našich plánů bude rozdělené na čtyři zóny. Jedna je pro nejmenší děti, druhá pro děti starší. Třetí částí bude workoutové cvičiště určené hlavně pro dospívající a dospělé sportovce a ve čtvrté zóně počítáme s klidovou odpočinkovou částí k posezení také pro dospělé, s ohništěm a lavičkami. Tato poslední část není už předmětem dotačního projektu, obec si ji vybuduje později za své prostředky,“ vysvětlila Lenka Urbánková.

ČTĚTE TAKÉ: Příroda, stavby, podoba pro příští generace. Rád jsem pomohl s fotkami do kalendáře, říká Petr Marek ze Žiželic

ČTĚTE TAKÉ: V neděli mohou zájemci v Žiželicích opět nastoupit do vlaku. Počkali si deset let

ČTĚTE TAKÉ: Student Sebastian z Loun a Přívlak hrál pacienta v seriálu Sestřičky Modrý kód

(na snímcích: probíhající modernizace na dětském hřišti v Žiželicích. Foto Helena Makuková a Petr Marek)