Potvrdí město nákup zdevastovaného zámku? Zastupitelé se k otázce vrátí znovu tento týden

Postoloprty – Zastupitelé v Postoloprtech budou tento týden znovu jednat o možnosti koupě historického památkového objektu a jednoho ze symbolů města – zchátralého barokního zámku pocházejícího ze 17. století. Už v červnu zastupitelé po delší debatě a následném hlasování schválili záměr (a tím i zájem) města koupit v budoucnu památku do vlastnictví města Postoloprt, což byla oficiální reakce hlavního orgánu samosprávy města na nabídku majitele zámku k možnému prodeji, kterou poslal radnici v Postoloprtech už loni v říjnu. Schválení záměru byl zatím jen první krok a definitivně obchod ještě uzavřen nebyl. Tento týden ve středu (25. 8.) se zastupitelstvo k otázce znovu vrátí.

Středeční jednání může vidět i veřejnost

Den před jednáním zastupitelstva se bude složitým tématem zabývat i rada města, uvedl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. K možnosti nákupu zámku zaujme nějaké stanovisko. Výsledek jednání radních se všichni zastupitelé dozvědí nejpozději v den své středeční schůze. Hlavní rozhodnutí bude na členech zastupitelstva. Jednání zastupitelstva je přístupné pro veřejnost a začíná ve středu 25. srpna v 17 hodin.

Navržená kupní cena je zatím 13,2 milionu korun

V současném návrhu unesení, o kterém budou zastupitelé jednat a rozhodovat, je jako kupní cena za zámek uvedena částka 13,2 milionu korun. Majitelem zchátralého zámku je v současnosti společnost Castello Postoloprty, která má italské vlastníky, kupující stranou by bylo Město Postoloprty. Na obchod z právního hlediska dohlíží advokátní kancelář Bedrna a partneři.

Památka bude potřebovat investice za stamiliony korun

Prodej zámku, ale i rozhodování města o tom, zda na nabídku přistoupit či nikoli, jsou dlouhé a složité hlavně proto, že s vlastnictvím zámku je spojená i povinnost o něj pečovat. Památka je ale v současnosti značně zchátralá, nutně potřebuje rekonstrukci, a to znamená v blízké budoucnosti uvázat se do investic za stovky milionů korun. K některým by se určitě dala využít pomoc formou různých dotací, nadací, sbírek a podobně, i tak ovšem ale výdaje pro město budou veliké. „Koupě zámku neznamená jen první investici – složit kupní cenu, ale jedná se o závazek na dlouhá léta. Takže je třeba počítat i s tím, že zámek nebude jen prestiž, ale také přítěž,“ uvedl starosta už v červenci v obsáhlém článku ve Zpravodaji města Postoloprt.

Dřívější majitelé opravy nedělali

Na druhou stranu, pokud město památku koupí, bude mít aspoň přímý vliv a kontrolu nad jejím stavem a zajištěním nutných oprav. Když byl zámek dříve dlouhá desetiletí v rukou jiných vlastníků, radnice mnohokrát upozorňovala na neutěšený stav památky a vybízela k opravám, aby objekt nehyzdil centrum města. K výzvám se připojovali i památkáři a další úřady, ale snahy nebyly nic platné, majitelé opravu nezajistili. V roce 2019 byli dokonce i odsouzeni k podmíněným trestům u Okresního soudu v Lounech za to, že řádně nepečovali o stav české kulturní památky a nechali ji zchátrat.

Nápady na využití zámku mohou posílat i sami obyvatelé v anketě

Co dál dělat se zámkem a k jakým účelům ho po rekonstrukci využívat, pokud by ho město koupilo, k tomu se stále mohou vyjádřit i sami obyvatelé Postoloprt. Pořád probíhá anketa, v jejímž rámci lidé mohou posílat radnici své náměty k využití zámku. Anketu město vyhlásilo už v červenci v uvedeném vydání Zpravodaje. Lidé mohou své nápady posílat mailem nebo házet do schránek na radnici nebo v knihovně.

(na snímku nahoře: zámek v Postoloprtech letos v červenci, kdy kvůli silné bouři pod ním spadla hektarová chmelnice. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Zastupitelé rozhodli: město Postoloprty má zájem koupit zámek do svého vlastnictví. V debatě padaly zajímavé názory

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt. Vyjádřili se i poslanec a senátor

ČTĚTE TAKÉ: Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu