Velké displeje na věži Chmelového majáku zhasly. Tři nové už jsou připraveny ve skladu a brzy půjdou nahoru

Žatec – Čtyři velké displeje s výškou přes jeden metr a o délce zhruba trojnásobné ukazovaly datum, čas a aktuální teplotu na vysoké moderní věži „Chmelového majáku“, který je součástí turistických atrakcí v rámci Chrámu chmele a piva v Žatci (CHCHP). Teď ovšem už skoro rok nefungují. Postupně skončila jejich životnost a nyní se chystá jejich výměna, uvedl na dotaz naší redakce Jaroslav Špička, ředitel CHCHP.

Náklady na výměnu jsou kolem 400 tisíc korun

„Vyměňovat se budou tři ze čtyř displejů. Ten čtvrtý je ještě v pořádku a funguje. Zapojeny pak budou všechny dohromady. Určitou dobu jsme hledali dodavatele, bylo to trochu složitější, protože nejde o běžné zařízení. Cena za nákup tří nových displejů činila přibližně 400 tisíc korun,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Jaroslav Špička.

Přístroje už jsou uložené v Žatci ve skladu a čekají na montáž

Displeje fungovaly nepřetržitě třináct let, ale loni v květnu se porouchaly a ukázalo se, že u tří víceméně skončila jejich životnost a oprava by neměla smysl, nutná bude výměna. „Dodavatele jsme hledali ve veřejné soutěži, nové displeje jsme pak dostali loni v prosinci a už je máme uskladněné. Teď čekáme na vhodnou příležitost, zejména dobré počasí, k montáži,“ řekl ředitel. Podle něj je pravděpodobné, že displeje na věži by mohly být namontovány ještě v průběhu února. „V době těchto prací nesmí být žádné dešťové srážky ani silný vítr. Čekáme na dobré podmínky. Pokud by nenastaly v únoru, půjdou displeje na věž po oteplení v březnu. Nejpozději do začátku nové hlavní turistické sezony budou už na majáku určitě připraveny a budou znovu ukazovat čas, datum i další údaje,“ slíbil Jaroslav Špička.

Maják s věží mají výšku přes 40 metrů

Věž Chmelového majáku má výšku 42 metrů. Na vrchol k vyhlídce mohou návštěvníci vystoupat pěšky po schodech, anebo také vyjet výtahem. Z věže je vidět podle údajů CHCHP až 30 km daleko. Maják při určitých slavnostních příležitostech v noci pěkně svítí do okolí a vytváří zajímavou atmosféru. Celý Chrám chmele a piva v Žatci byl vybudován v letech 2009–2012. Patří k němu i stylová pivní a chmelařská restaurace, orloj ve středověkém stylu, Chmelařské muzeum, Klášterní zahrada se zvířaty a atrakcemi pro děti a další zajímavosti. Město Žatec díky svým chmelařským tradicím bylo loni v září zapsáno na seznam UNESCO (společně například i s blízkým zámkem Stekník a stejnojmennou chmelařskou obcí), o což předtím usilovalo více než deset let a patří to k jeho velkým úspěchům v nové historii.

ČTĚTE TAKÉ: Sedm pávů v Žatci: tuhý mráz jim nevadí, naopak si v zimě i rádi vyjdou na sníh

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

ČTĚTE TAKÉ: Zahradník, průvodce i milovník koček: Jaroslav Plesl natáčel ve Stekníku Skryté skvosty

(na snímcích shora dolů: věž ještě s funkčním displejem, dole už bez něj. Úplně dole je celkový pohled na nové panorama Žatce s „chmelařskou“ věží majáku. Foto Chrám chmele a piva Žatec a Městský úřad Žatec)