Květiny u pomníků v Lounech i Žatci, slavnost s prezidentem na Hradě. Politikové připomínali výročí Československa

Louny, Žatec, Praha – Položením kytic u pomníků v Lounech i Žatci, vzpomínkou na ideály Masaryka, Beneše a obecně první republiky, zpěvem státní hymny, ale také i osobní účastí na Pražském hradě při udělování státních vyznamenání od současného prezidenta – tak prožili někteří politikové z okresu Louny sváteční den 28. října, kdy uplynulo 105 let od vzniku samostatného Československa.

Naši předchůdci byli velké osobnosti

V Lounech slavnostní vzpomínka tradičně proběhla před sochou T. G. Masaryka u budovy ZŠ J. A. Komenského. Kromě představitelů města se pietního aktu osobně zúčastnil i hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. „Tento den je důležité si stále připomínat. Naši předchůdci, velké osobnosti, udělali velmi mnoho pro naši zemi, pro náš národ,“ uvedl starosta Loun Milan Rychtařík.

28. říjen byl klíčový moment

V Žatci se zástupci města, armády a dalších organizací sešli u památníku na Kruhovém náměstí, kde položili květiny, věnce a připomněli historický význam vzniku samostatného Československa a památku hlavních osobností, které se o vznik společného státu Čechů a Slováků před více než sto lety zasloužily. „28. říjen je v naší historii velmi důležitý, tento den by nikdy neměl zevšednět. V roce 1918 to byl klíčový moment při formování českého národa a jeho samostatnosti,“ řekl starosta Žatce Radim Laibl.

Prezident Pavel si povídal přímo s hosty, říká Michal Kučera

Další z politiků z našeho regionu, poslanec Parlamentu ČR Michal Kučera, žijící v Lounech, se zúčastnil slavnostního shromáždění na Pražském hradě, kde prezident ČR Petr Pavel v sobotu večer uděloval státní vyznamenání. Ocenění od prezidenta dostalo více než 60 osobností současné české společnosti. „Na oslavě mě překvapila milá, přátelská a uvolněná atmosféra celého večera. To v předchozích letech nebývalo zvykem. Potěšilo mě, že po předávání vyznamenání přišel prezident Pavel mezi pozvané návštěvníky na recepci do Španělského sálu, procházel mezi lidmi a povídal si s nimi,“ popsal na dotaz naší redakce Michal Kučera.

Důstojná oslava státního svátku

„Předávání vyznamenání na Hradě bylo po mnoha letech konečně důstojnou oslavou státního svátku k výročí vzniku československého státu. Velmi mě těší, že mezi vyznamenanými jsou Karel Schwarzenberg, Zdena Mašínová a Bedřich Moldan. Potěšil mě i prezidentův projev, který byl civilní, komorní, pojmenoval výzvy do budoucna i povzbudil národní hrdost,“ dodal Michal Kučera.  Ten je od roku 2021 poslancem Sněmovny za TOP 09, předtím byl poslancem také ještě v letech 2013-2017. Když byl prezidentem Miloš Zeman, Michal Kučera pozvánky na stejnou slavnost na Hrad dostával, ale nechodil na ni. Podobně nyní na slavnosti nebyl Pavel Růžička z Postoloprt, který je rovněž poslancem Sněmovny za hnutí ANO. „Pozvánku jsem nyní dostal, ale na slavnosti jsem nebyl,“ odpověděl na dotaz naší redakce.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Petr Pavel přijel k návštěvě do Ústí. Těším se na spolupráci, říká Michal Kučera z Loun

(na snímcích: pietní akt pod sochou TGM v Lounech, dívky s vlajkou na Kruhovém náměstí v Žatci a dole lounský poslanec Michal Kučera při večerní slavnosti a setkání s prezidentem při udělování státních vyznamenání na Hradě. Foto město Louny, město Žatec a archiv Michala Kučery)