Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu

Postoloprty – Chmelnice v údolí pod postoloprtským zámkem, tradiční kulisa na snímcích, zobrazujících tuto památku, šla k zemi. V úterý večer ji zbourala silná bouře s přívalovým lijákem. Škoda se odhaduje až na půl milionu korun. Pád chmelnice přímo v Postoloprtech lidé nepamatují nejméně posledních čtyřicet let.

Jedna chmelnice spadla, druhá naštěstí vydržela

Půda je ve středu dopoledne ještě stále silně podmáčená po večerních lijácích, na zemi leží skácené sloupy, mezi nimi jsou obrovské louže vody a bahna. Jeden ze sloupů hned pod silnicí směřující k mostu přes Ohři a dál na Březno je přeražený a trčí z hlíny šikmo k nebi; vypadá trochu jako obrovská zlomená sirka. Dokládá, jaké síly živel večer rozpoutal. Majitel chmelnice měl štěstí alespoň v tom, že o kousek vedle stojí ještě jedna chmelnice, plochou o něco větší. Tu živly ušetřily a nechaly ji stát.

Byl to hukot, voda se valila přes město

„V Postoloprtech bydlím od roku 1981. Pamatuji třeba rozlitou hladinu Ohře při povodních, občas nějaké polámané stromy při bouřkách. Ale nikdy to, že by tady spadla celá chmelnice,“ říká Zdeněk Latečka (68), obyvatel města, který se vydal na obvyklou procházku k Ohři, kam chodí rád i se svým psem. „Večerní bouři jsem slyšel, bydlím v horní části města. Byl to pořádný hukot, voda se valila i přes některé ulice,“ popsal Zdeněk Latečka. Ráno šel na vycházku a cestou viděl, jaké škody ve městě průtrž mračen natropila. „Spadlá chmelnice je určitě ta největší,“ říká pan Latečka, který už je v důchodu a předtím dlouhé roky pracoval v Elektrárně Počerady.

Škoda půl milionu, vztyčení potrvá nejméně měsíc

Škodu na chmelnici odborníci odhadují na částku ve statisících korun. „Bude to tak přibližně půl milionu. Nejde přitom jenom o úrodu, která už se z této chmelnice nesklidí, ale i o další náklady. Na různé postřiky proti škůdcům, ošetřování, údržbu, spotřeby pohonných hmot a podobně,“ vysvětlil Milan Olah (31) z Chmelařského institutu v Žatci, pracoviště ve Stekníku, který se na místo přijel také podívat. Zbořenou chmelnici i fotografoval pro svou dokumentaci. „Oprava zbořené chmelnice a její opětovné vztyčení potrvá minimálně měsíc. Přitom loni na této chmelnici probíhaly úpravy a modernizace, dávaly se tam nové součásti,“ uvedl Milan Olah, který v oboru chmelařství pracuje už třináct let.

Letos je v létě je velmi mnoho ničivých bouřek

Letošní léto se vyznačuje zatím značným počtem neobvykle silných bouří s doprovodnými ničivými jevy. Katastrofální bouře řádily na konci června na jižní Moravě i v oblasti Stebna na Podbořansku. O týden později další vlna poničila chmelařům porosty na Žatecku a Rakovnicku, škody jsou v milionech. V tomto případě nešlo o pád chmelnice, ale kroupy servaly z chmelových rév všechny listy a šišky, zůstaly jen holé stonky. Silné bouře a vichr shodily v minulých letech celé chmelnice například ve Stekníku u Žatce; tam se tato událost opakovala v roce 2009 a pak 2012.

ČTĚTE TAKÉ: Bouře v závěru června kromě domů poničily i chmel. Škody jsou přes sto milionů

ČTĚTE TAKÉ: Vzpomínka: sklizeň chmele se rozjela, pomáhají Češi i cizinci

ČTĚTE TAKÉ: Zastupitelé rozhodli: město Postoloprty má zájem koupit zámek do svého vlastnictví

(na snímcích: spadlá chmelnice v Postoloprtech pod zámkem a Milan Olah a Zdeněk Latečka při obhlížení škod. Foto Libor Želinský)