Bývalá jídelna půjde k zemi. Bourání má být hotové do konce dubna, na pozemku vznikne parkoviště

Postoloprty – Zchátralá patrová budova v centru Postoloprt ve Smetanově ulici se bude v dubnu bourat. Město pro ni nemá jiné využití, přestavba objektu na jakýkoli jiný účel by si vyžádala vysoké finanční náklady v desítkách milionů korun. Demolice bude stát jen kolem jednoho milionu. Začne tento měsíc a skončit by měla do konce dubna. Na volném pozemku později vznikne parkoviště.

Hotel, cukrárna, jídelna…

Jde o budovu ve Smetanově ulici v blízkosti městského úřadu a hned vedle sídla postoloprtských hasičů. Dům měl v minulosti několik různých využití, kdysi například fungoval i jako hotel, o čemž dodnes svědčí nápis na jeho boční straně. Krátce v něm byla i cukrárna nebo také pizzerie. Nejdelší dobu sloužil jako jídelna pro pracovníky státního statku. Statek v Postoloprtech ovšem už zanikl „v devadesátkách“ a od té doby je většina objektu víceméně prázdná.

Demolice bude stát zhruba milion

Město o demolici objektu rozhodlo na začátku letošního roku, v průběhu března potom vybralo a určilo zhotovitele – stavební firmu, která bývalou jídelnu zbourá. „O zakázku města mělo zájem 19 firem. Nabídky se pohybovaly od jednoho až skoro do osmi milionů korun. Rada města vybrala firmu z Blatna, která dům zbourá za dohodnutou cenu 1 milion a 42 tisíc korun,“ popsal starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. V ceně je podle něj kromě samotného zbourání i následná úprava terénu po demolici, tak aby místo mohlo být co nejrychleji používáno jako provizorní parkoviště, které je potřeba i kvůli tomu, že na hlavním náměstí teď nejsou volná žádná parkovací místa, protože v centru města nedávno začala dlouho plánovaná rekonstrukce náměstí a okolí.

Na ploše vznikne parkoviště přibližně pro třicet aut

I později, až rekonstrukce náměstí skončí, což má být zhruba za dva roky, bude plocha „po jídelně“ i dál využívána jako parkoviště. Město z ní nechá udělat trvalé místo na parkování s určitými úpravami a značením. Celkem má být v lokalitě více než třicet míst pro osobní auta.

Nejlevnější varianta pro přestavbu domu k nějakému využití vyšla v odhadu na 70 milionů

Předtím, než město rozhodlo o zbourání budovy, si nechalo u odborníků vypracovat studii, jak jinak by se dal objekt přestavět a využít. „Studie obsahovala několik variant, všechny ale byly značně finančně nákladné. Ta nejlevnější vycházela v předběžných odhadech na 70 milionů korun,“ uvedl starosta. Město tedy nakonec rozhodlo o tom, že dům nechá zbourat. Radnice je nyní zavázána k vysokým finančním výdajům už na jiné projekty ve městě. Od počátku března se přestavuje už zmíněné náměstí a centrum, což bude stát přes 100 milionů korun. Zároveň se rozjela i oprava mostu přes Ohři ve směru na Březno, který teď bude až do října neprůjezdný. V tomto případě cena činí zhruba 17 milionů. A před městem leží další velký úkol možná i na desítky let dopředu: opravit zchátralý barokní zámek, který v roce 2021 koupilo do svého majetku. Při koupi se zavázalo k jeho záchraně a opravě a tato rekonstrukce bude postupně stát podle odhadů až několik set milionů korun.

(na snímku nahoře: bývalá jídelna ve Smetanově ulici v Postoloprtech. Aktuálně jí zbývá už jenom posledních pár dnů „života“, v průběhu dubna bude zbourána. Foto Městský úřad Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Pokácené stromy, zbouraná zídka u zastávky. V Postoloprtech se rozjela velká přestavba náměstí

ČTĚTE TAKÉ: Most přes Ohři v Postoloprtech už je zavřený. Oprava potrvá do října. Chodci a cyklisté ho však mohou přecházet

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech