Pokácené stromy, zbouraná zídka u zastávky. V Postoloprtech se rozjela velká přestavba náměstí

Postoloprty – V Postoloprtech se tento týden rozjela obří investiční a stavební akce v centru města, připravovaná už skoro deset let. Je to velká přestavba a modernizace Mírového náměstí a stejně tak i přilehlé Husovy ulice a menšího náměstíčka 5. května, odkud odjížděly autobusové linky ve směru na Louny a Prahu. Přestavba potrvá dva roky a město za ni zaplatí více než 100 milionů korun.

První změny už jsou vidět po pár dnech

První změny už jsou vidět hned v těchto dnech. Stavební dělníci nyní pracovali hlavně v oblasti právě 5. května a Husovy ulice. Na náměstíčku například zbourali zídku ohraničující trávník u zastávky autobusů ve směru na Prahu (viz snímek úplně dole). V západní části Mírového náměstí zase vykáceli stromy lemující Husovu ulici. Staveniště je ohraničené zábranami, v současnosti se hodně pracuje také v prostoru u kostela Panny Marie.

Za proměnu náměstí radnice zaplatí 110 milionů

Práce na přestavbě náměstí a centra města bude jako zhotovitel vést stavební firma Gardenline z Litoměřic. Určitou zajímavostí může být, že stejná firma i prakticky ve stejném termínu bude dělat také opravu mostu přes Ohři na silnici ve směru na Březno – i tam mají začít práce nyní v březnu. Cena za opravu náměstí bude činit zhruba 110 milionů korun a za rekonstrukci mostu to bude kolem 18 milionů.

Práce v centru města potrvají dva roky

Přeměna náměstí a centra města potrvá až do roku 2026 (most bude hotový dříve, jeho oprava má skončit letos na podzim, pozn. red.). Co všechno se na náměstí změní? Novou vizáž doporučili architekti, na něž se město obrátilo, novinkami oproti současnosti budou například vodní prvky jako kašna a vodotrysky, samozřejmostí bude nová dlažba, lavičky k posezení a další mobiliář, z hlediska dopravní funkčnosti se změní i chodníky a způsob parkování aut.

Oldřich a Božena budou pod kostelem

Nová dlažba na ploše před kostelem by kromě jiných prvků měla ve velkém provedení i ztvárňovat dvě postavy z dávné historie českého státu: knížete Oldřicha a selku Boženu. Ti se podle textu v tzv. pařížském zlomku Dalimilovy kroniky měli setkat právě „kdesi u Postoloprt“. Jméno Postoloprty je v tomto textu z počátku středověku výslovně uvedeno. Uvažuje se i o tom, že po přestavbě by náměstí mohlo dostat nový název: místo současného Mírového náměstí by se pak jmenovalo Náměstí Oldřicha a Boženy. Stejně tak náměstíčko 5. května by se mělo nově jmenovat Farní náměstí. O případných nových jménech bude ještě jednat zastupitelstvo města; pravděpodobně to bude až v době, kdy bude rekonstrukce náměstí končit.

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech brzy začne přestavba náměstí. Cena je skoro 110 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech se přiblížila velká přestavba náměstí. Město využije peníze z úvěru, ten může být až 200 milionů

(na snímcích: v Postoloprtech se na konci února rozjely práce na rekonstrukci náměstí a centra města. Potrvají dva roky. Foto Miroslava Sárközy)