Most v Postoloprtech už je zavřený. Oprava potrvá do října. Chodci a cyklisté ho však mohou přecházet

Postoloprty – Více než tři roky byl průjezdný jen s komplikacemi a kyvadlovou jízdu nebo stav čekání řídil motoristům semafor – a teď je pro auta i autobusy zavřený úplně. Na mostě přes Ohři na okraji Postoloprt ve směru na Březno začala dlouho očekávaná oprava. Most bude zavřený podle současných předpokladů až do konce října. Dobrá zpráva ale je, že po jedné straně mostu firma nechala volný koridor pro pěší a cyklisty, takže lidé třeba na procházkách u řeky nebo na výletech na kole mohou most s opatrností stále přejít – i během probíhající opravy.

Do města se dá nyní přijet jen přes hlavní tah D7

Řidiči motorových vozidel však musí jezdit objížďkami. Do Postoloprt se teď dá přijet prakticky vždy jenom přes hlavní tah D7, protože kromě silnice od Března stále platí komplikace i na cestě od Žatce a Lišan, kde je rovněž už od loňského podzimu zavřen jeden úsek silnice. Kdo z postoloprtských šoférů jezdí tankovat „k Macháčovi“, což je pro město nejbližší čerpací stanice a leží právě v blízkosti Března, přes zavřený most přímou trasou už tam nyní neprojede a musí se vydat také mírnou „oklikou“ přes obchvat na D7. Své trasy musela změnit i řada linek veřejné autobusové dopravy, stejně tak se mění i místa několika zastávek, protože v Postoloprtech je zavřený nejen most, ale i část centra města kvůli rekonstrukci náměstí, která rovněž v těchto dnech začala.

Za opravu mostu město zaplatí 18 milionů

„Společně s úpravami ve městě začala i oprava křídel na poškozeném mostě. Koordinace obou staveb naráz v jednom období umožní zkrátit a sloučit dobu nutné uzavírky pro dopravu směrem na Březno. Pěší a cyklisté budou moci mosty přecházet,“ uvedl František Stolarik z odboru rozvoje města Městského úřadu Postoloprty. Radnice za opravu mostu zaplatí 17,9 milionu korun. Práce vede stavební firma Gardenline z Litoměřic, která stejně tak je i zhotovitelem rekonstrukce náměstí.

Most je starý skoro 120 let

Současný most mezi Postoloprty a Březnem pochází z roku 1909. Před několika lety se ukázalo, že je ve zhoršeném technickém stavu. V roce 2019 to potvrdila odborná expertiza. „Most má špatný stav křídel, do kterých zatéká, vznikají tam dutiny a trhliny, vypadávají kameny tvořící zdivo. Prokázala to odborná prohlídka, pak bylo nutné provoz na mostě omezit, aby objekt byl méně zatížen, než se opraví. Kyvadlový provoz a semafory kvůli bezpečnosti určil i dopravní inspektorát policie,“ vysvětlil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora již loni na jaře. Teď bude osm měsíců probíhat oprava a most by pak měl začít řidičům znovu sloužit „naplno“ a bez omezení od letošního listopadu.

ČTĚTE TAKÉ: Poškozený most u Postoloprt: oprava začne za pár dní, průjezd bude uzavřen už od března

ČTĚTE TAKÉ: Náměstí bude stát 110 milionů a most na Březno 18 milionů. Dvě velké stavby v Postoloprtech bude vést stejná firma

ČTĚTE TAKÉ: Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu

(na snímcích: zavřený most v Postoloprtech na začátku března 2024. Volný průchod pro pěší a cyklisty je na některých snímcích vidět vždy na pravé straně záběru. Foto Libor Želinský)