Náměstí bude stát 110 milionů a most na Březno 18 milionů. Dvě velké stavby v Postoloprtech bude vést stejná firma

Postoloprty – Už za pár dní, v průběhu letošního jara, začne jedna z největších stavebních a investičních akcí v Postoloprtech za poslední roky – velká přeměna a modernizace hlavního náměstí. Město za ni stavební firmě zaplatí kolem 110 milionů korun. První polovinu v letošním roce a druhou polovinu příští rok. Určitou zajímavostí může být, že stejná stavební firma bude letos od dubna ve městě opravovat ještě také poškozený most přes Ohři ve směru na Březno, kde už několik platí dopravní omezení a kyvadlový provoz tam řídí semafor. Tady bude cena za opravu kolem 18 milionů korun.

Firma dříve opravovala i Úřad vlády

Obě zakázky za celkových skoro 130 milionů korun od města po veřejné soutěži dostala firma Gardenline, sídlící v Litoměřicích. Ta působí na trhu ve stavebnictví od roku 2005, v minulosti se například podílela i na rekonstrukci Strakovy akademie v Praze, kde sídlí Úřad vlády ČR. Do Postoloprt se litoměřická firma nyní „nastěhuje“ skoro na dva roky. Přestavba náměstí je totiž naplánovaná na letošní a pak i na příští rok. Oprava mostu by měla trvat přibližně do letošního podzimu.

Dodavatelská společnost bude mít ve městě i své prostory jako zázemí

Firma si v Postoloprtech pronajme i jednu volnou nemovitost poblíž hlavního náměstí – bude to přízemí domu 127 v Husově ulici, kde dříve měla své sídlo pobočka České pošty, než se v roce 2019 přestěhovala do opravené staré „spořitelny“. Město už potvrdilo záměr stavební firmě tyto prostory pronajmout, aby tam dodavatelská společnost mohla mít potřebné zázemí při probíhající rekonstrukci náměstí. Nájemné bude činit 5000 korun měsíčně.

Lavičky, kašna, vodotrysk…

Postupná rekonstrukce Mírového náměstí začne již v březnu či dubnu. Co všechno se v centru města změní? Radnice se kvůli plánům na přestavbu náměstí už v roce 2015 obrátila na renomované architektonické kanceláře, aby jí odborníci pomohli s moderními a zajímavými nápady na proměnu centra města. Architekti doporučili například vykácet většinu stromů, aby se prostor náměstí opticky zvětšil, vybudovat vodní prvky, tedy kašnu a vodotrysky, nebo také udělat nové dláždění. Přibude i hodně laviček a dalšího mobiliáře, změní se i chodníky a způsob parkování.

Po přestavbě náměstí zřejmě změní název

Dlažba by měla mj. ve velkém provedení i ztvárňovat dvě postavy z dávné historie českého státu: knížete Oldřicha a selku Boženu, kteří se podle textu v tzv. pařížském zlomku Dalimilovy kroniky měli setkat právě „kdesi u Postoloprt“. Jméno Postoloprty je v textu vzácné kroniky výslovně uvedeno. Mírové náměstí by potom po přestavbě a novém velkém zobrazení uvedených postav mělo dostat i nový název: náměstí Oldřicha a Boženy.

Radnice si na proměny v centru vzala úvěr

Vysokou investici plánuje město Postoloprty uhradit částečně i pomocí úvěru. Financování tímto způsobem schválilo zastupitelstvo města již na jaře 2021, úvěr poskytne ČSOB. Celková investice jen za proměnu náměstí bude 110 milionů korun. Pro srovnání: za nákup celé známé historické památky, nyní zchátralého postoloprtského zámku, stojícího hned vedle náměstí, zaplatilo v roce 2021 město Postoloprty zhruba 13 milionů korun. Tehdy celý zámek město koupilo od soukromého majitele, který na údržbu neměl peníze, aby po letech chátrání mohlo pomoci k záchraně a budoucímu využití památky. Také u zámku budou nutné v příštích desetiletích investice za stovky milionů.

(na snímku nahoře: Mírové náměstí v Postoloprtech. Po přestavbě by mělo dostat nový název – náměstí Oldřicha a Boženy. Obraz knížete a selky v dlažbě má být právě u kostela. Foto Městský úřad Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Poškozený most se semafory v Postoloprtech: oprava má začít v dubnu, průjezd pak bude uzavřen úplně

ČTĚTE TAKÉ: Bývalé sídlo pošty v Postoloprtech: možná v něm bude cukrárna

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech brzy začne přestavba náměstí. Cena je skoro 110 milionů