Cyklisto, sesedni z kola! Na lávce v parku v Lounech se už brzy objeví nové značky

Louny – Zákaz jízdy na kole přes lávku vedoucí k výstavišti v Masarykových sadech v Lounech se rychle blíží. Každý cyklista bude muset nově slézt z kola a přes lávku svůj bicykl převést „pěšky“. Zavedení nového režimu na lávce schválila v polovině ledna rada města a nyní už k chystané změně vydal odbor dopravy lounské radnice tento týden oficiální a závaznou veřejnou vyhlášku. U mostu přes Ohři, jenž je prioritně určen hlavně pro chodce, kteří jsou v parku na procházkách, anebo „v den akcí“ směřují právě na výstavu, se tak už velmi brzy objeví nové dopravní značky s nápisem Cyklisto, sesedni z kola.

Hlavní důvod je zvýšit bezpečnost

Hlavním důvodem je zajištění vyšší bezpečnosti na lávce přes Ohři, která je úzká a je určena především pro pěší návštěvníky. Cílem je zvýšit bezpečnost chodců a eliminovat riziko možných střetů cyklistů a chodců na lávce. Rada města schválila zavedení nových pravidel pro bezpečný pohyb na mostě letos v lednu, značky se u lávky objeví v průběhu jara. Sami radní k tomu určili termín zavést změnu nejpozději do konce letošního června, pravděpodobně to však bude dříve.

Doufám, že to bude platit i pro elektrické koloběžky, uvádí čtenářka

Někteří lidé z Loun se po zveřejnění našeho prvního článku k tomuto tématu vyjádřili k novým pravidlům na lávce v internetových diskuzích. Většina souhlasila se snahou o vyšší bezpečnost chodců, protože v parku bývá hodně lidí na procházkách, mezi nimi je i hodně rodin s menšími dětmi, nebo také seniorů. „Konečně! Souhlasím, jsem ráda a doufám, že kromě cyklistů tohle budou respektovat i jezdci na elektrických koloběžkách,“ napsala na sociální síti například Eva Vondráčková.

Kdo bude kontrolovat, zda cyklisté pravidlo dodržují?

Další lidé se ptali, kdo vlastně bude nové pravidlo kontrolovat, a někteří si i posteskli v úvaze, zda ho budou cyklisté vůbec dodržovat. „Městská policie si s kontrolami poradí,“ domnívá se Vlastimil Kopřiva. „Je to jednoduché – když budou nové pravidlo všichni lidé bez potíží dodržovat, nebude žádný problém a nikdo nebude muset dávat žádné pokuty,“ shrnul Miroslav Šámal. „Mě už kdysi v parku kontrolovala i dopravka a musel jsem foukat, takže ke kontrole se vždy někdo najde,“ připomněl svůj trochu humorný zážitek z minulosti Otakar Kesl. Žádné pravidlo prý tehdy neporušil, takže problém nebyl, dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Přes lávku u výstaviště už nebude možné jezdit na kole. Cyklisté ho budou muset vést

ČTĚTE TAKÉ: Lávka přes Ohři v parku u výstaviště se opravovala před devíti lety. A teď už je znovu ve zhoršeném stavu

ČTĚTE TAKÉ: Závada při výletu na kole: cyklisté ji budou moci opravit u nového stojanu v lounském parku

(na snímcích: lávka přes Ohři v lounském parku a dole podoba nových značek, které u ní brzy přibudou z obou stran, podle dokumentace města. Foto Jiří Vopálenský a Městský úřad Louny)