Závada při výletu na kole: cyklisté ji budou moci opravit u nového stojanu v lounském parku

Louny – Kdo si vyjede na výlet na kole, třeba i s celou rodinou, a cestou musí řešit nějaký nenadálý technický problém nebo defekt, tomu by mohl pomoci nový cyklostojan i s nářadím, určený pro drobnější samoobslužné opravy. Stát bude zřejmě od podzimu nově v parku v Masarykových sadech v Lounech. Instalovat ho tam nechá město Louny, a pokud by se tato novinka osvědčila a lidé by o ni měli zájem, v příštích letech by mohly přibýt další podobné i na jiných místech ve městě a okolí, kudy jezdí cyklisté na výlety nebo tréninky.

Původní návrh byl umístit stojany dva

Komise pro investice a rozvoj města původně navrhovala tyto samoobslužné servisní cyklostojany umístit v Lounech dva – jeden měl být v Masarykových sadech a druhý na stezce Pod Šancemi, zhruba v úrovni spořitelny na náměstí a staré vodárenské věže u stezky. Investice měla činit kolem 100 tisíc korun. Rada města nyní na konci července ovšem rozhodla prozatím „vyzkoušet“ jen jeden ze stojanů a nechat ho umístit ve zmíněném parku u výstaviště.

Radní schválili první stojan „na zkoušku“

„Radní nyní schválili jen jeden z těchto stojanů. Město bude sledovat, jaký bude o novinku zájem, jak ji budou lidé využívat a hodnotit. Pokud se osvědčí, v budoucnu mohou přibýt i další,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Marcel Mihalik, pracovník města Loun pro komunikaci s médii. Pořizovací cena za stojan má být zhruba 50 tisíc korun, schválili radní.

Pumpička, šroubováky, klíče…

S čím vším nový „stojan“ dokáže cyklistům pomoci? Podle materiálů firem, které se na zařízení pro cyklisty specializují, mají veřejné stojany k dispozici například hustilku, různé klíče, šroubováky, montážní páčky, nástavce pro všechny typy ventilků a podobně. Města nebo jiní provozovatelé ve spolupráci s odbornými firmami umisťují tyto stojany často ve sportovních, odpočinkových a rekreačních oblastech u cyklostezek. „U cyklostojanů je možné i zavěšení kol pro usnadnění servisních prací, firmy nabídly také vizuální provedení s nápisem a logem města Loun,“ uvádějí materiály z dokumentace na lounské radnici. Opravit u těchto „přístrojů“ je možné i třeba kočárek nebo koloběžku.

ČTĚTE TAKÉ: Elektrokola z podbořanského „íčka“ už slouží k výletům. Zatím si je častěji půjčují ženy

(na snímcích: nové stojany pro opravu kol během cest postupně přibývají u českých i moravských cyklostezek, v parcích a jiných odpočinkových místech. Foto město Brno a obec Vrbovec)