Cestu u řeky osvítí sedmnáct nových lamp. Místo u jezu v Žatci bude bezpečnější

Žatec – Nových lamp s veřejným osvětlením na pravém břehu Ohře v Žatci bude sedmnáct. Montážní práce u cyklostezky a procházkové pěšiny mezi Chaloupkou, zimovištěm ptactva a sportovní halou TJ Sever začnou v září a ke konci listopadu už by lampy měly začít svítit. Informoval o tom tento týden Tomáš Kassal, tiskový pracovník města Žatce.

Práce v lokalitě začnou v září

Náklady na zavedení osvětlení v tomto úseku mají činit přes 900 tisíc korun, z toho zhruba třetinu dostane město Žatec jako příspěvek od ministerstva vnitra v rámci dotačního programu pro prevenci kriminality. Nové sloupy s osvětlením namontuje v lokalitě firma Hanzl – Elektromontáže, o čemž rozhodla rada města po předchozí veřejné soutěži při zadávání zakázky již letos v červenci.

Mezi Chaloupkou a sportovní halou není teď žádné osvětlení

Ve zhruba půlkilometrovém úseku na pravém břehu řeky, zhruba od restaurace Chaloupka kolem jezu ke sportovní hale TJ Sever, není nyní žádné osvětlení. Vede po něm přitom cyklostezka a lidé tam také často chodí na procházky, je to nejbližší část řeky ve směru od centra města. Na podzim a v zimě, kdy se brzy stmívá, je tam ale kvůli chybějícímu světlu pohyb problematický. To by se mělo zlepšit už od letošního listopadu či prosince.

V příštích letech mají světla u řeky přibývat i v dalších lokalitách

Pro příští roky se radnice postupně chystá vybudovat osvětlení také na dalších částech cyklostezky a procházkové cesty u Ohře, včetně i úseků na protilehlém břehu, vzdálenějším od města. Úsek mezi „uhelnými sklady“ ve Stroupečské ulici a tréninkovým fotbalovým hřištěm „za lávkou“ na levém břehu Ohře měří zhruba kilometr a předběžný rozpočet na osvětlení město určilo na dva miliony korun. Město má v plánu nechat „osvětlit“ i cyklostezku vedoucí od Husitského náměstí po pravém břehu řeky až zhruba k mostu u STK a hlavního nádraží. Tam se předběžné náklady odhadují na 1,5 milionu.

(na snímku nahoře: pěšina a cyklostezka na pravém břehu Ohře v Žatci poblíž zimoviště a jezu nad sportovní halou – právě v těchto místech se nyní bude dělat osvětlení. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Oblíbená cesta na břehu Ohře v Žatci bude bezpečnější. Úsek u jezu doplní nové osvětlení

ČTĚTE TAKÉ: Z Chaloupky se znovu stala fotbalová restaurace. Má nového šéfa a po krátké pauze je nyní už opět otevřena

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky