Zajímavá příležitost: zájemci o historii a památky mohou poznat práci archeologů na zřícenině hradu Žerotín

Louny, Žerotín – Příznivci historie, památek a zajímavých informací, souvislostí a zážitků budou mít neobvyklou příležitost poznat práci archeologů zblízka a přímo v terénu. Už tento týden se mohou přijít či přijet podívat na zříceninu hradu Žerotín nedaleko Panenského Týnce. Setkání na hradě proběhne ve čtvrtek odpoledne. Akademie věd ČR ho zařadila mezi více než 250 prohlídek, pořádaných po celé České republice v rámci akce s názvem Archeologické léto.

Setkání začíná ve čtvrtek od 14 hodin

Zájemci v Žerotíně se sejdou ve čtvrtek 22. července, komentovaná prohlídka zříceniny hradu a okolí začíná ve 14 hodin. Kdo by ji tento týden nestihl, může během prázdnin dorazit ještě také na další termíny – 5. nebo 21. srpna ve stejném čase.  Setkání v Žerotíně bude probíhat ve spolupráci s odborníky z Archeologického ústavu v Praze.

Osmdesát míst v Čechách i na Moravě

Celkem Akademie věd ČR připravila na letošní léto 250 komentovaných prohlídek na více než osmdesáti archeologicky zajímavých místech v Čechách i na Moravě. Archeologické léto naplánovali pořadatelé od června do září. S organizací setkání v Žerotíně pomáhá také Oblastní muzeum v Lounech.

Podle Žerotína se dříve jmenoval i nedaleký Panenský Týnec

Hrad Žerotín byl založen na začátku 13. století. Podle Wikipedie to bylo ve stejné době jako nedaleký městys Panenský Týnec, který je z turistického a kulturního hlediska známý především díky nedostavěnému a trochu tajemnému gotickému chrámu, jemuž už stovky let chybí střecha a k nebi trčí holé vysoké sloupy. Žerotín patří k nejstarším šlechtickým hradům v Čechách a i samotný Panenský Týnec několik staletí nesl od něj odvozený název, protože podle Wikipedie se osada až do 16. století jmenovala Žirotský Týnec.

(snímek nahoře: zbytky hradu Žerotín na Lounsku. Foto Jan Diviš)

ČTĚTE TAKÉ: Strmý hrad Košťálov: husité, Mácha, symbol Středohoří

ČTĚTE TAKÉ: Majestátní kaple ukrytá v lesích nad Kounovem. Vedle ní kdysi bydlel i poustevník

ČTĚTE TAKÉ: Statečný muž Jan Hus: na hrad Krakovec, kde kázal, vyjeli uctít jeho památku i lidé z Lounska