Pamihod, Jarouš, Červeňák. Velikonoční a jarní pivo nemusí být vždy jen zelené

Louny – Velikonočním zpestřením denního „jídelníčku“ milovníků piva nemusí být jen obecně známé zelené pivo, čepované a podávané jako zajímavost vždy obvykle od Zeleného čtvrtka do té doby, než během pár dní v dané restauraci dojdou jeho zásoby. Dalším symbolem svátků a „potravinovým doplňkem“ může být i pivo s názvem Pamihod s pomlázkou na etiketě, které se vyrábí v Lounech a jednou z jeho důležitých složek k přivítání jara a posílení zdraví jsou kopřivy. K ochutnání je nyní po celé velikonoční svátky například na oblíbené turistické výletní chatě s rozhlednou na kopci Červeňák v blízkosti Dobroměřic a Loun.

Červeňák navštívíte a pak si ho můžete i odnést domů

Chata na Červeňáku je pro výletníky otevřena celý prodloužený sváteční víkend včetně Velikonočního pondělí. Kdo má rád stylová a neobvyklá piva, může si po výstupu na kopec, opečení buřtů a pěkné vyhlídce na Louny a Středohoří kromě ochutnání velikonočního speciálu odnést domů i jiný zajímavý suvenýr jako pěknou vzpomínku, než ho zkonzumuje: je to pivo Červeňák, nápoj s názvem stejným jako oblíbený kopec. Vyrábí ho rovněž minipivovar Pivo ZLoun, stejně jako uvedený kopřivový Pamihod. Červeňák je třináctka a je balený v plechovkách.

Žatecké pivo po devíti sezonách teď výletníci neochutnají

Turistická chata s malou výletní restaurací na Červeňáku přitom patří k podnikům, které přímo postihne nedávno ohlášený útlum výroby v Žateckém pivovaru, jenž má v našem chmelařském regionu tradici delší než dvě stě let. „Žatecké pivo jsme měli ve stálé nabídce devět předchozích sezon. Uvidíme, co v pivovaru vymyslí nového, zatím jsme se tedy na nadcházející novou sezonu museli poohlédnout po jiném dodavateli,“ informoval Jan Žalud, provozovatel chaty na Červeňáku. Chata už tradičně nabízí turistům pivo více druhů i značek. Stejně jako i u dalších potravin k občerstvení většinou poskytuje výrobky od producentů z blízkých regionů. V její nabídce bylo na přelomu března a dubna také například i pivo Jarouš, jarní ležák z Řevničova.

ČTĚTE TAKÉ: Kozy na Červeňáku: spásají roští, od dětí se nechají pohladit. Radost dělají majitelům i návštěvníkům

ČTĚTE TAKÉ: Kam se vydat na jarní výlet? Na Červeňáku dostanete i pivo Červeňák

ČTĚTE TAKÉ: Tři měsíce a konec. Lahvové žatecké pivo bude minulostí. Pivovar chystá i propouštění lidí

(na snímcích: chata na Červeňáku, oblíbeném výletním kopci u Loun, a jarní pivní speciály, kterými se tam dá nejen o svátcích osvěžit. Foto Turistická chata Červeňák)