Do opravené voliéry v zámeckém parku se po desítkách let znovu vrátí ptáci

Krásný Dvůr – V pěkném rozlehlém parku u zámku v Krásném Dvoře se opravy letos dočkala unikátní velká ptačí voliéra, která má za sebou historii už skoro 250 let. Dokonce by se do ní měli vrátit i živí ptáci, kteří v objektu kvůli jeho předchozímu chátrání nebyli už dlouhé desítky let. Svým zpěvem, šustěním křídel a pestrým peřím by měli oživit a zkrášlit zámecký park pravděpodobně od příštího jara.

Drobná oprava ve voliéře proběhne ještě v září

Na dotaz naší redakce to sdělil Karel Bobek, současný pověřený kastelán Státního zámku Krásný Dvůr. „Obnova voliéry nedaleko zámku spolu se dvěma dalšími drobnějšími památkami v parku skončila oficiálně letos v květnu. Do voliéry se však ještě vrátí odborní pracovníci v září. Bude tam potřeba dodělat nějaké činnosti s pletivem a zajištěním objektu. Potom by se do ní skutečně měli vrátit po mnoha desítkách let ptáci, návštěvníci parku budou moci si je prohlédnout,“ odpověděl pro naši redakci Karel Bobek. Kdy přesně se lidé a hlavně děti mohou na ptáky těšit? „Přesný termín ještě určený není. Osobně si myslím, že v letošním roce už to nebude, ale domnívám se, že ptáci by ve voliéře mohli být příští rok hned od jara, od nové turistické sezóny,“ dodal na náš dotaz kastelán.

Voliéra, altánek i kamenná lavička, kde seděl Goethe

Voliéra je vysoká asi čtyři metry, na střeše má i věžičku, postavena byla poprvé už kolem roku 1790, když se u zámku zakládal celý „novoanglický“ zámecký park. Poslední její úpravy proběhly zhruba před šedesáti lety, nyní došlo na velkou rekonstrukci. Společně s voliérou v uplynulých třech letech byly opraveny i další dvě drobnější památky v parku: kamenná lavička se schody pod starým dubem, na které podle dobových údajů prý kdysi rád sedával i básník J. W. Goethe, a altán s názvem Gloriet. „Celkové náklady na opravy tří těchto památek činily zhruba 2,7 milionu korun a z toho asi 2,1 milionu jsme na tuto akci dostali formou dotace od Evropské unie prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj,“ informovala Iveta Panýrková z Národního památkového ústavu (NPÚ). Zbývající částku zaplatil NPÚ ze svého rozpočtu.

Zámek bude vést nová kastelánka

Státní zámek Krásný Dvůr patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější památky v okrese Louny, v minulosti se na něm natáčela i řada českých filmů včetně například oblíbených „Básníků“. Od září ho bude vést nová kastelánka, protože dosavadní dlouholetá vedoucí Michaela Hofmanová, která v čele zámku stála od roku 2007, se letos na jaře rozhodla skončit a na zámku bude působit v jiné roli. Řízením památky byl prozatím dočasně pověřen Karel Bobek, pár měsíců probíhalo výběrové řízení a nová kastelánka, která podle našich informací už je vybraná, na své nové místo nastoupí v září.

ČTĚTE TAKÉ: Medvěd z Krásného Dvora se dostal do filmu. Půjde o dobrodružný historický příběh z dánských dějin

ČTĚTE TAKÉ: Pět hodin na cestě, reportáže ze tří zámků hotovy. Všichni byli na mě moc milí, říká Josef z Rádia Blaník

ČTĚTE TAKÉ: Zahradník, průvodce i milovník koček: Jaroslav Plesl natáčel ve Stekníku Skryté skvosty

(na snímcích shora dolů: tři nově opravené památky v zámeckém parku: unikátní ptačí voliéra, lavička, kde údajně sedával Goethe, a altán s názvem Gloriet. Foto Státní zámek Krásný Dvůr)