Do budovy po bývalém DDM by se mohli nastěhovat veterináři. Město má zájem přemístit ordinace z centra na jiné místo

Postoloprty – Místo dětí navštěvujících zájmové kroužky by se v chodbách a místnostech mohli pohybovat chovatelé zvířat a lékaři, kteří jim pomohou při zdravotních problémech. Kolem budovy na Jiráskově náměstí v Postoloprtech, v níž až do loňského prosince více než třicet let sídlil Dům dětí a mládeže (DDM), začíná být jasněji. Dalším způsobem využití by mohla za několik měsíců být veterinární klinika.

Veterináři nyní sídlí v ulici 5. května

V současnosti veterináři v Postoloprtech mají ordinace v centru města těsně u hlavního Mírového náměstí, v domě v ulici 5. května. Prostory čekárny i ordinace jsou tam docela stísněné. Město navíc chystá velkou přestavbu centra – jak modernizaci celého náměstí, tak i některých domů v oblasti ulice 5. května, kde chystá vytvořit sociální byty s pečovatelskou službou pro seniory. Veterinářům by proto město chtělo nabídnout přestěhování do jiné části Postoloprt a objekt uvolněný po DDM je podle představitelů města vhodnou možností.

Odhadované náklady na přestavbu by byly kolem tří milionů

O záměru diskutovali na konci ledna členové rady města a jejich schůze se zúčastnili i dva veterinární lékaři. Veterinář Josef Mašek odhadl náklady na nutné přestavby a úpravy v objektu bývalého DDM na částku kolem tří milionů korun, tak aby ve spodním patře mohlo vzniknout veterinární zařízení. Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora slíbil, že město by se snažilo pomoci jak se zajištěním přestavby, tak i s financováním úprav nebo následným nastavením nájemní smlouvy, tak aby zohlednila i případné investice ze strany veterinářů. „Budeme rádi, když pro veterináře i jejich návštěvníky, lidi s nemocnými zvířaty, najdeme nové výhodné místo trochu dál od centra. Na hlavním náměstí chystáme přestavbu a veterinární ordinace se do jeho nové podoby už nebude hodit,“ vysvětlil starosta na schůzi rady města. „Nové místo bude lepší z hlediska venčení i parkování. Hlavní náměstí teď bude několik let rozkopané,“ připomněl také místostarosta Karel Folber. V budově po DDM by měli veterináři i lidé s nemocnými zvířecími pacienty hlavně také více prostoru v porovnání se současným objektem v ulici 5. května.

Závěr ještě nepadl, město i veterináři budou dál jednat

Veterináři a představitelé města se ještě nedohodli na nějakém závěru a konkrétních dalších krocích, ale shodli se, že v jednání o záměru budou v příštích týdnech pokračovat. Pokud nakonec dojde k dohodě a k rozhodnutí přestěhovat ordinace veterinářů do objektu po DDM, stavební úpravy i předchozí související nutné kroky zastupitelstva a radnice budou trvat ještě několik měsíců, takže veterináři v nových prostorách by mohli začít ordinovat pravděpodobně nejdříve až příští rok, možná i ještě později.

DDM ukončil činnost a budovu opustil po 34 letech

DDM v budově na Jiráskově náměstí působil od roku 1987. Loni v červnu ale zastupitelé města rozhodli, že DDM jako organizaci sloučí se základní školou a všechny kroužky a další volnočasové aktivity dětí přesunou do jejího areálu na Draguši. Část obyvatel města proti tomuto záměru loni na jaře protestovala formou petice, ale zástupci města názor nezměnili. DDM Postoloprty ukončil činnost a opustil původní objekt ke 31. prosinci 2021. V základní škole od ledna vzniklo nové Středisko volného času, které převzalo aktivity po DDM. Centrum vedou Lenka Hubertová a Monika Schubertová, děti si mohou vybrat zatím z osmnácti kroužků.

(na snímku nahoře: budova bývalého DDM v Postoloprtech. Nyní se jedná o tom, že v objektu by mohly být vytvořeny veterinární ordinace pro malá zvířata, které by se tam přestěhovaly z ulice 5. května poblíž hlavního náměstí. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Pár dní a konec. DDM Postoloprty vyklidí svou tradiční budovu. Kroužky budou od nového roku jen ve škole

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech se přiblížila velká přestavba náměstí. Město využije peníze z úvěru, ten může být až 200 milionů