Město koupí radarový systém. Rychlost aut bude měřit v Sýrovicích, ale i v Podbořanech

Podbořany – Radarový systém pro měření rychlosti aut se bude v nejbližších měsících zavádět v Podbořanech. Město ho koupí do svého majetku, provozovat ho bude městská policie. V první fázi by byl nasazen v Sýrovicích, což je z hlediska dopravy, nedodržování povolené rychlosti a možných střetů s chodci velmi nebezpečné místo. Radar by pak mohlo město a strážníci využívat i v jiných lokalitách v Podbořanech.

Město teď vypíše výběrové řízení na nákup radaru

Na dotaz naší redakce to uvedl Martin Gutzer, tajemník Městského úřadu Podbořany. Nákupem dopravního radarového systému se zabývala nyní v říjnu rada města. Radní schválili, že vypíšou výběrové řízení na dodávku přístroje a potom město koupí měřič rychlosti od dodavatele s nejvýhodnější nabídkou. Výběrové řízení má město vyhlásit do konce listopadu. Radar by tak mohl začít sloužit odhadem od první poloviny příštího roku.

Jako první půjde radar do Sýrovic

„Podle současných plánů chceme radar jako první začít využívat v Sýrovicích. Vesnice pod správou našeho města leží na hlavní silnici Žatec – Plzeň, silnice je tam rovná a řidiči velmi často překračují povolenou rychlost. Jde o velmi nebezpečné místo, není tam chodník, u okraje vozovky chodí lidé, děti se také vypravují do škol, čekají tam na autobus a podobně,“ popsal nejbližší záměr Martin Gutzer. V Sýrovicích velmi často měří rychlost aut také Policie ČR při svých různých dopravně-bezpečnostních akcích, pořádaných průběžně během roku.

Později se bude využívat i v Podbořanech

Poté, co radar město a městská policie využijí prvních pár týdnů až měsíců v Sýrovicích a „odzkoušejí“ na něm všechny potřebné detaily a činnosti kolem jeho provozu, mohl by být nasazován podle aktuálních potřeb města i v jiných lokalitách v Podbořanech, kde také řidiči často překračují rychlost. „Problémová je z tohoto pohledu třeba silnice u kafilerie na příjezdu od Žatce, anebo také silnice na výpadovce směrem na Vroutek,“ vysvětlil tajemník.

Překročení rychlosti je v ČR nejčastější přestupek, přitom velmi rizikový

Překročení nejvyšší povolené rychlosti je nejčastějším dopravním přestupkem, které řeší policisté nebo jiné orgány v celé ČR, zabere více než třetinu ze všech evidovaných přestupků. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Radary pro měření rychlosti kromě policistů provozují v ČR už stovky měst a obcí, hlavně kvůli prevenci a ve snaze zvýšit bezpečnost v dopravě na svých územích. Pokuty, které řidiči zaplatí ve správním řízení po zaznamenání přestupků, potom putují do rozpočtů radnic a města mohou tyto prostředky znovu využít na projekty k dalšímu zvyšování bezpečnosti v dopravě.

ČTĚTE TAKÉ: U Očihova vyroste desetimetrový stožár. U silnice na Plzeň bude nová meteostanice

ČTĚTE TAKÉ: Autobusy v Podbořanech přebírá jiný dopravce, spoje budou vyjíždět z trochu jiných míst, nově je možné u řidičů platit jízdenku kartou

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

(na snímcích: příjezd do Sýrovic od Žatce a dole od Plzně a Podbořan. Tady opravdu jen málokdo stáhne rychlost na určených padesát. Po silnici přitom kromě osobních aut jezdí i mnoho kamionů. Foto Mapy.cz)