Stromy republiky, stromy školy: k výročí 125 let děti sázely dřeviny na školním pozemku

Žatec – Je to druhá nejstarší škola v Žatci, příští rok bude hlavním termínem oslav jejích 125 let. A když už má ve svém názvu měsíc říjen, tak proč právě v říjnu nevysadit na její počest pár stromů na školním pozemku? Přesně to v minulých dnech udělali žáci ZŠ 28. října v Žatci s doprovodem několika učitelů. A protože škola se péči o přírodu věnuje dlouhodobě, jen o pár dní později vyrazily děti s učiteli také k řece Ohři k tradičnímu podzimnímu úklidu odpadků z oblasti u cyklostezky na levém břehu.

Hlavní oslava proběhne v květnu

V říjnu se tradičně sázejí stromy republiky a v areálu ZŠ 28. října to zase bylo nyní pár „stromů školy“.  „Uspořádali jsme setkání starších a mladších žáků naší školy. Na programu bylo zasazení stromů školy a několika keříků, které nejenže ozdobí prostor u školní budovy, ale budou i živou připomínkou významného jubilea. Tím jsme v podstatě zahájili oslavy 125 let výročí od vzniku naší školy. Hlavní oslava pro veřejnost proběhne příští rok v květnu,“ informovala Silvie Svobodová, učitelka ZŠ 28. října v Žatci.

Po vysazení stromů se šlo na úklid břehů řeky

Stromky a keře u školy přibyly minulý týden a brzy poté se žáci vydali také do odpočinkové zóny na levém břehu Ohře, kde se zapojili do podzimního úklidu odpadků v této lokalitě. „S technickým zabezpečením a pomůckami pomáhal i pan školník, stejně tak akci podpořily i město Žatec a Technická správa Žatec,“ uvedla Silvie Svobodová. V lokalitě uklízejí děti z této školy pravidelně vždy dvakrát ročně, přesto se tam odpad po návštěvnících pořád hromadí, i tentokrát školáci přírodě „odlehčili“ o několik desítek nasbíraných plných plastových pytlů.  Škola se péči o přírodu věnuje dlouhodobě, letos v únoru získala status fakultní školy Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem.

První školní rok začal na podzim 1899

ZŠ na náměstí 28. října, známá také jako „trojka“, byla vybudována v letech 1898 a 1899, první školní rok v ní začal na podzim roku 1899. Hlavní oslavu pro veřejnost s bohatým celodenním programem připravuje škola na 18. květen 2024.

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí, fotky, doba covidová: Na ZŠ 28. října v Žatci přišla třicítka prvňáčků

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech i Žatci přibývají nové stromy. Do sázení se zapojili sami obyvatelé

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsem pomáhali vysadit desítky stromů

(na snímcích: sázení „stromů školy“ v areálu ZŠ 28. října v Žatci. Foto archiv školy)