Statisíce a miliony respirátorů. Hasiči se zapojili do velké dopravní a doručovací akce

Louny, Žatec, ČR – Statisíce, ba dokonce miliony nově nařízených respirátorů už dostali senioři, děti a lidé ze sociálně ohrožených skupin po celé ČR díky pomoci profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří se zapojili do systému dopravy, roznášení či jiných forem distribuce ke koncovým uživatelům těchto ochranných pomůcek proti šíření Covid-19.

Šest set seniorů nad 80 let v Žatci

Dobrovolní hasiči pomohli v závěru února například v Žatci, kde roznášeli respirátory seniorům ve věku nad 80 let. „Šlo přibližně o šest set obyvatel, našich spoluobčanů v této věkové kategorii. Každý dostal domů do schránky tři kusy respirátorů jako dar od města, aby tuto povinnou pomůcku, tehdy nově nařízenou s platností od 1. března místo předchozích roušek, nemuseli tito lidé, často se sníženou pohyblivostí, pracně shánět. Seniorům pomohli donést respirátory naši dobrovolní hasiči,“ uvedla starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Přes tři miliony respirátorů v celé ČR

Hned na začátku března se do distribuce respirátorů „ve velkém“ pustili i profesionální hasiči, příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR. „Jeden den rozvezli 265 tisíc respirátorů do zařízení pro děti, vyžadující okamžitou pomoc, tzv. Klokánků. Druhý den pak hasiči rozvezli tři miliony respirátorů, které byly určeny pro Potravinové banky v celé České republice. Na rozvozu se během dvou dnů podílelo celkem 50 hasičů a zapojilo se do něj devatenáct nákladních aut,“ vypočetl Rudolf Kramář z útvaru komunikace generálního ředitelství HZS ČR.

V Lounech pomohli i zaměstnanci školek

Podobně jako v Žatci roznášeli dobrovolní hasiči ochranné pomůcky seniorům i v dalších městech, například v Králově Dvoře nebo Vlašimi ve středních Čechách (viz snímky pod článkem). A zapojují se i jiní pomocníci: například v Lounech to během března byli pracovníci mateřských škol, kteří dočasně přišli o hlavní náplň své práce, neboť i mateřské školy jsou teď od března uzavřené a děti do nich nechodí. „Zaměstnanci lounských mateřských škol roznesli celkem přibližně 4500 kusů respirátorů. Město je darovalo občanům ve věkové skupině od 80 let,“ informoval Pavel Janda, starosta Loun.

(na snímcích: profesionální hasiči nakládají krabice s respirátory do nákladních aut – první dvě fotografie. Další tři snímky: dobrovolní hasiči balí zásilky respirátorů a rozvážejí je seniorům a dalším klientům ve městech Králův Dvůr a Vlašim. Foto: HZS ČR a SDH Králův Dvůr a SDH Vlašim)

ČTĚTE TAKÉ: Látkové roušky jsou po roce zapovězené. Kde rychle vzít respirátory? Žatecká radnice je seniorům doručuje domů

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích dostali respirátory od obce všichni obyvatelé nad 15 let

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky