Lesní požár už se rozšířil i do vesnice, shořelo šest domů. Na Děčínsko vyjeli i hasiči z okresu Louny

Hřensko, Postoloprty, Žatec – V Českém Švýcarsku zuří jeden z nejrozsáhlejších požárů na českém území za poslední desítky let. Hasiči bojují s ohněm už tři dny, na místě jsou čtyři stovky zasahujících hasičů z různých míst a jednotek v ČR, stejně tak pomáhají i kolegové z Německa. Do Hřenska se v úterý ráno (26. 7.) vydali rovněž už i hasiči z okresu Louny, například to byli členové SDH Postoloprty nebo SDH Žatec.

Na Děčínsku zasahují už více než čtyři stovky hasičů

Se sílícím požárem, který se stále šíří kvůli tropickému horku, extrémnímu suchu a zvláště v pondělí také i kvůli silnému teplému větru, bojuje stále více hasičů, na místo přijížděly další a další přivolávané jednotky. V úterý kolem poledne v Národním parku České Švýcarsko zasahovalo už 410 hasičů, celkem z více než osmdesáti hasičských jednotek, uvedla ČTK.

Chlapi z Postoloprt a ze Žatce vyjeli v úterý brzy ráno

Na pomoc vyjeli i hasiči z okresu Louny. „Naše jednotka vyjela v úterý ve čtyři hodiny ráno k velkému lesnímu požáru na Děčínsko,“ potvrdili postoloprtští hasiči na svých stránkách. Ve stejnou dobu se vydali k zásahu do téže lokality také hasiči ze Žatce. „Čtyři naši členové dělají obranu okolních budov před hrozícím požárem, další dva zajišťují dovoz vody kyvadlovou dopravou za pomoci automobilové cisterny CAS 30,“ popsali členové SDH Žatec kolem poledne už přímo z místa nasazení.

Šest domů shořelo, sto lidí bylo evakuováno

Požár v národním parku na Děčínsku, v okolí Hřenska, Pravčické brány, labského kaňonu a dalších turisticky atraktivních a oblíbených míst, zuří už tři dny a patří k největším přírodním katastrofám na území ČR, spojeným s ohněm. Plameny už zasáhly třicet hektarů plochy, hasiči s technikou přijíždějí z mnoha krajů České republiky i ze zahraničí. Požár vypukl v neděli v lesní oblasti, potom se objevilo ještě jedno ohnisko. Oheň se rozšířil i do obydlených míst a v obci Mezná v noci na úterý shořelo šest rodinných domů, zhruba sto lidí z osady bylo evakuováno. Hasiči k utlumení ohně používají i vrtulníky, které z výšky aplikují vodu nabíranou v Labi. Česká republika požádala okolní státy o pomoc, do níž se zapojí například Německo, Polsko či Slovensko. Slováci by měli zapůjčit ještě další hasící vrtulníky. Na území ČR přitom po extrémním horku od pondělí hoří také další lesní oblast – Libavá na Moravě.

ČTĚTE TAKÉ: Červnový zásah u Kryr trval jedenáct hodin, moc jsme toho nenaspali. Sucho se vrací, hasiči i lesáci varují před rizikem požárů v lesích

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

(na snímcích: žatečtí hasiči při zásahu u Hřenska a situace v zasažené lokalitě. Foto SDH Žatec)