Kapřík u Podbořan putoval zpátky do vody. Rybáři si užívají léta, v ČR jich jsou statisíce

Podbořansko, ČR – Napřed se ozve krátký tichý zvukový signál, potom se napne vlasec s pomůckou zvanou policajt, která signalizuje záběr, a pak už rybář rychle vezme prut do ruky a pohybem špičky od hladiny směrem k nebi jemně zasekne. Kapříka, kterého zlákal kousek těsta, přitahuje ke břehu kličkou navijáku pod prutem. Za chviličku už těsně vedle něj stojí na okraji písčité pláže i kamarád s podběrákem se síťkou, který pomůže rybu šetrně vyndat z vody. Kapr je ještě malý, nemá potřebnou lovnou míru, a tak hned dostává svobodu a putuje zase zpátky do své domoviny pod hladinou.

Oblíbený oprám u Buškovic

Prázdninové letní pohody při svém oblíbeném koníčku – rybaření – si v úterý (26.6.) užíval Ondřej Šmída, mladý rybář z Podbořan. Své pomůcky rozložil na břehu oprámu u Buškovic. Vodní plocha vzniklá po bývalém dolu má pěkné přírodní okolí, čistou vodu a břehy s příjemným jemným pískem, a tak je oblíbená nejen u rybářů, ale i u dalších „výletníků“ z Podbořan a okolí, kteří se chtějí jen vykoupat a osvěžit se v horkém dni, pak si odpočinout v trávě na břehu.

Perfektní odpočinek v přírodě

„Rybaření mám rád už mnoho let, rád jsem venku v přírodě, poslouchám ptáky, šumění stromů, sleduji krajinu, čekám, zda přijdou ryby, perfektně si při tom odpočinu,“ říká Ondřej Šmída. Rád střídá také různá místa v okolí, kde zkouší rybářské štěstí. „O víkendu jsme byli na Nechranické přehradě v blízkosti osady Poláky, dnes tady na oprámu v Buškovicích, tady to máme velmi rádi,“ popisoval Ondra.

400 tisíc rybářů v ČR

Rybaření v ČR je velmi oblíbený koníček. V celé zemi se mu věnuje zhruba 350 tisíc až 400 tisíc lidí, uvedla už v roce 2019 ČTK s odkazem na odhady Jana Štípka, jednatele Českého rybářského svazu. Většina aktivních rybářů jsou lidé zaregistrovaní jako členové Českého rybářského svazu, těch je aktuálně více než 250 tisíc. Další jsou potom rybáři stojící mimo rybářskou organizaci – jsou to například lidé se zájmem o rybolov, kteří si ho užívají jen třeba krátkodobě během dovolené, koupí si jednorázové několikadenní povolenky na soukromých rybnících a podobně. „Odhaduji, že v ČR je také několik desítek tisíc rybářů, kteří v českých vodách ani neloví, ale čas od času pravidelně jezdí na ryby do Norska, Finska nebo jiných podobných států, vyhlášených jako země se skvělými podmínkami pro rybaření,“ uvedl Jan Štípek.

Oblíbená základna na severu Čech jsou Nechranice, je tam i rybářský kemp a prodejna s pomůckami

V severočeském územním svazu, který sdružuje Ústecký a Liberecký kraj dohromady, je organizováno zhruba 30 tisíc rybářů, členů Českého rybářského svazu. Mezi nimi je i více než 1100 žen a asi 2700 dětí ve věku do 15 let. V severních Čechách je kolem padesáti místních organizací ČRS, mezi nimi jsou i organizace v Lounech, Žatci či Podbořanech. Jedním z oblíbených míst severočeských rybářů je už zmiňovaná přehrada Nechranice nedaleko Žatce, kde má rybářský svaz pro své členy k dispozici i kemp s chatkami – rekreační středisko. Rybaření při pobytu je samozřejmě nejen povoleno, ale dokonce i vřele doporučováno. V areálu kempu je i menší prodejna s rybářskými pomůckami.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Léto na Nechranicích: hladina je teď velmi nízko, ale prázdninové pohodě to nepřekáží

ČTĚTE TAKÉ: Lesáci na Doupově našli bezvládného orla. Zabalili ho do bundy a převezli k ošetření

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře u Postoloprt přibývají desítky stromů

(na snímcích shora dolů: rybář Ondřej Šmída s příbuznými a kamarády Pavlem, Gábinou a Světlanou a uloveným kaprem u oprámu na Podbořansku. Pavel je na horním snímku mimo záběr, při focení hlídal nastražené pruty. Dole má rybu v podběráku. Foto Libor Želinský)