Lesáci na Doupově našli bezvládného orla. Zabalili ho do bundy a převezli k ošetření
Podbořansko, Doupov – Dospělého orla mořského, největšího ptáka žijícího na území ČR, našli tento týden lesáci z Vojenských lesů a statků ČR v Doupovských horách v oblasti na pomezí Podbořanska a Karlovarska. Mohutný dravec byl bezvládný, byl ve zuboženém stavu, ale stále při životě – bylo vidět, že dýchá. Orel mořský je v ČR chráněný, patří ke kriticky ohroženým druhům živočichů. Přesto se ornitologové, lesáci, ochránci přírody a další odborníci v posledních letech často setkávají s řadou případů útoků lidí proti těmto dravcům, mezi nimiž nechybí ani cílená otrava jedem.
Orel byl převezen do záchranné stanice
„Orel neměl na sobě žádné viditelné známky poranění, ale byl zcela bezvládný. Ležel na zemi a jen dýchal. Kolegové, kteří ho našli, ho zabalili do bundy, aby zvíře ještě víc neprochladlo. Potom jsme ho odvezli k dalšímu ošetření k profesionálům do záchranné stanice pro volně žijící živočichy v zooparku v Chomutově,“ uvedl Jiří Kšica, ředitel karlovarské divize státního podniku Vojenské lesy a statky ČR (VLS).
Ohrožený král oblohy
Orel mořský, v poetických a dobrodružných příbězích často popisovaný jako král oblohy, je největším ptákem vyskytujícím se v ČR i ve většině zemí Evropy. Zároveň je to však ohrožený druh. Během 20. století z české přírody skoro vymizel, od 90. let i díky různým zásahům ekologů však začaly jeho počty i případy hnízdění u nás zase mírně stoupat. V současnosti odborníci odhadují počet orlů v ČR přibližně do 500 kusů, v roce 2019 mělo u nás hnízdit sto párů. „Ve vojenském újezdu v Doupovských horách, který spravujeme, žije podle našich pozorování 5 až 6 jedinců,“ uvedli lesáci z VLS.
Útoky proti dravcům
Tím, jak se orli vracejí hnízdit do české krajiny, ale přibývá občas i útoků na ně. Tito ptáci jsou dravci, loví kachny, ryby, zajíce a jiná zvířata, čímž se dostávají do konfliktu s některými myslivci či rybáři v rolích správců honiteb a rybníků. V případě rybářů je to podobné jako s kormorány, kteří v jejich revírech rovněž nejsou vítáni, protože denně sežerou nebo poraní obrovské množství ryb.
Návnady s jedem
„I když je v ČR zákonem zakázáno jakékoli pokládání otrávených návnad, v posledních letech se tento jev velmi rozšířil. Například v roce 2006 bylo v ČR nalezeno devět otrávených orlů. Desátý byl postřelen. K případům otrav dochází v současnosti v takovém rozsahu, že by mohly během několika málo let způsobit vymizení orlů mořských z České republiky,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedie.
Pokácení stromu s mláďaty v hnízdě
Ještě čerstvější údaje k tématu publikoval Ivo Hertl na podzim 2019 v časopise Myslivost. Týkají se kraje Vysočina. „Letos jsme jen na Vysočině zjistili čtyři případy otrav orlů pomocí návnady s jedem. V jednom případě došlo také k cílenému pokácení stromu, v jehož koruně bylo hnízdo s mláďaty,“ popsal Ivo Hertl. Podle něj přitom orli v přírodě příliš často neútočí na zdravá zvířata, ale podle četných pozorování odborníků se většinou snaží najít kořist a potravu s využitím co nejmenší námahy. Velmi často tak likvidují uhynulé ryby nebo živočichy oslabené nemocemi nebo poraněné třeba po dopravní nehodě či kontaktu se zemědělskou technikou. Orli tím plní i důležitou sanitární funkci v krajině, uvádí autor.
(na snímku nahoře: orel nalezený na Doupově, kterého lesáci zabalili do bundy, aby neprochladl. Foto Vojenské lesy a statky ČR)
ČTĚTE TAKÉ: Myslivci u Blatna prošli pole s vojtěškou a zachránili tři srnčata před sekačkami
ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká voják, který rád fotí ptáky u Ohře