Ze staré jídelny už je jen pár zbytků na hromadách. Na volné ploše teď bude parkoviště

Postoloprty – Ještě na jaře v místě stála mohutná patrová budova, teď je pozemek už volný a bagr jen odklízí poslední zbytky sutin. V Postoloprtech ve Smetanově ulici pomalu končí úpravy plochy po zbourání bývalé jídelny, kam chodily dříve na obědy desítky pracovníků někdejšího státního statku. Poslední roky už byl objekt prázdný a město nakonec letos rozhodlo o demolici. Na uvolněném pozemku má vzniknout parkoviště.

Statek skončil už v 90. letech a s ním i jídelna

Dům stál ve Smetanově ulici mezi budovou radnice a základnou hasičů. V minulosti měl několik různých využití, kdysi v něm působil například hotel, cukrárna nebo také pizzerie. Nejdelší dobu sloužil jako jídelna pro pracovníky státního statku. Statek v Postoloprtech ovšem už zanikl „v devadesátkách“ a od té doby byla většina objektu víceméně prázdná.

Za demolici město zaplatilo přes jeden milion

Letos v lednu zastupitelé města rozhodli o demolici. Určitou dobu se hledala stavební firma, která práci na zakázku města odvede. Samotné bourání pak začalo v dubnu. „Město za demolici zaplatí jeden milion a 42 tisíc korun,“ popsal už na jaře starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. V ceně byla podle něj kromě samotného zbourání zahrnuta i následná úprava terénu po demolici, tak aby místo mohlo být co nejrychleji používáno jako provizorní parkoviště. To je nyní potřeba i kvůli tomu, že v centru města rovněž letos na jaře začala dlouho plánovaná rekonstrukce náměstí a okolí. Ta potrvá dva roky a na ploše náměstí a také v Husově ulici teď kvůli rozjetým pracím nejsou volná žádná parkovací místa, stát se může jen podélně podél hlavní komunikace vedoucí před radnicí.

Na volné ploše vznikne nejdřív provizorní a pak trvalé parkoviště

Na pozemku po zbourané jídelně vznikne nyní nejprve provizorní parkovací plocha a později tam bude vybudováno stálé parkoviště s dopravním značením a podle všech předepsaných parametrů, doplnil starosta nyní v červnu na schůzi zastupitelstva města. „Celkem tam bude 35–40 parkovacích míst. Nyní v prostoru co nejdříve vznikne fungující provizorní parkoviště. Zároveň se začne dělat projektová dokumentace na budoucí trvalé parkoviště se zpevněnou plochou a standardními parametry,“ vysvětlil starosta.

ČTĚTE TAKÉ: Bývalá jídelna půjde k zemi. Bourání starého domu má být hotové do konce dubna, na pozemku pak vznikne parkoviště

ČTĚTE TAKÉ: Most přes Ohři v Postoloprtech už je pro auta zavřený. Oprava potrvá do října. Chodci a cyklisté ho však mohou přecházet

ČTĚTE TAKÉ: Hromady kamení, stavební stroje před kostelem a radnicí. V Postoloprtech naplno běží velká proměna náměstí

(na snímcích: pozemek po zbourané jídelně ve Smetanově ulici v Postoloprtech, v pozadí je základna hasičů. Teď se bude volná plocha využívat jako parkoviště. Foto Libor Želinský)