Čtyři stovky článků. Tisíce čtenářů. Pár odvážných inzerentů. Redakce završila první rok činnosti. Děkujeme!

Louny, Žatec – Skoro čtyři stovky vydaných článků o dění a zajímavostech v regionu, desítky tisíc čtenářů, kteří si je otevřeli a prohlédli, několik stovek obrázků a fotografií. Redakce webu Louny – Žatec – Podbořany – Zblízka završila na přelomu srpna a září první rok své činnosti. Ohlasy čtenářů jsou vesměs dobré, neřešili jsme za celou tu dobu žádné vážnější kritické připomínky ani stížnosti k obsahu, nepřesným informacím nebo jiné negativní věci. Převládají pochvaly a pozitivní názory, což nás samozřejmě těší.

Nápad vznikl v červnu 2020

Nápad zkusit vytvořit nový zpravodajský a zábavný web, který by čtenáře nenudil kopírovanými úředními a tiskovými zprávami, přebíranými zcela bez úprav od jiných institucí či z jejich internetových stránek, ale nabízel vlastní témata, autorskou žurnalistiku a co nejvíce zajímavostí „navíc“, vznikl v červnu 2020. Plánovaným startem bylo určeno září 2020. Logo pro novou redakci na základě náčrtku jejích původních představ vytvořil v červenci grafik Tomáš Ekhard a pěkně ho doplnil o symbolickou lupu. S vytvořením celého webu pomohl druhý Tomáš ze středních Čech – IT specialista Tomáš Lípa, který se o něj i dál průběžně stará po technické stránce. Oběma Tomášům patří od redakce velké poděkování.

První článek na novém webu vyšel 24. srpna 2020

V pondělí 24. srpna 2020 vyšel úplně první článek, tehdy byl web ještě ve zkušebním provozu. Kdo z vás, milých čtenářů, dokáže dohledat, který článek s fotkami to tenkrát byl, a napíše nám to do redakce mailem (stačí třeba jen titulek), pro toho můžeme zkusit vymyslet nějaký malý dárek.

Od září standardní každodenní novinářská práce

Od uvedeného data potom už nové internetové regionální noviny zahájily standardní každodenní provoz. Nové články na webu „nevyjely“ pouze 25. prosince, 26. prosince a 1. ledna, kdy jsme si i my dovolili udělat přes sváteční dny malinkou pauzu od práce. Jinak každý den za celou uplynulou dobu našli čtenáři a příznivci na webu minimálně jeden příspěvek s novou informací nebo zajímavostí.

Nejčtenější články za uplynulý rok byly tyto:

1. Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

2. Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

3. OBRAZEM: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka

4. Cikánky předváděly striptýz. Na Doupově 25 pod nulou. Skvělé byly Silvestry. Chlapi vzpomínají na vojnu v Lounech

5. Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

Děkujeme inzerentům za odvahu a skvělou spolupráci

Chtěl bych velice poděkovat všem lidem a institucím, kteří pomohli k provozu redakce tím, že si v novém médiu objednali inzertní služby nebo reklamní PR článek. Nebylo jich mnoho a velmi si jejich pomoci vážím – jednak je velmi oceňuji za to, že se nebáli vyzkoušet a podpořit něco, co ještě neznají, jednak také vím, kolik v této oblasti za ten rok zaznělo slibů typu zkuste to po novém roce, ozvěte se na jaře, my teď nevíme, tady se nepracuje, všude je covid, omlouváme se, teď jsou dovolené, ale potom k vám inzerci určitě dáme, spolehněte se… Ale skutek většinou skoro vždy utek a po tom roce vím, jak je to těžké, někoho získat ke spolupráci. O to víc si vážím všech, kteří nic „neokecávali“ a bez nějakého dlouhého váhání skutečně pomohli.

Redakci pomohli tito lidé a instituce

Tady je seznam lidí a institucí, kteří v uplynulém roce pomohli redakci Louny – Žatec – Podbořany – Zblízka objednáním inzertních nebo PR služeb a tím přispěli na její novinářskou činnost: Městys Ročov – pan starosta Vojtěch Václav Pour. Obec Žiželice – paní starostka Helena Makuková. Obec Hříškov – paní starostka Jana Kalašová. Lounská správa plaveckých areálů – paní ředitelka Andrea Kuďousková. Služby města Postoloprty – paní jednatelka Iveta Petřivalská. SOU a SOŠ SČMSD Žatec (střední odborná škola a učiliště) – paní ředitelka Stanislava Sajdlová a zástupkyně ředitelky Monika Plechatá. MUDr. Ivo Trešl, lékař z Rakovníka a současný senátor za okresy Louny a Rakovník. Vladimír Drápal, kandidát do Senátu, galerista a hudební vydavatel z Loun. Milan Rychtařík, místostarosta Loun, kandidát do Senátu. Dominik Hanko, pedagog a krajský politik z Kryrska a nyní Litoměřicka, kandidát do Senátu. Rostislav Domorák, pracovník dříve armády a nyní charity, dříve působící na Lounsku a nyní na Ústecku, kandidát do Senátu. Moc děkujeme!

Děkujeme všem čtenářům a příznivcům, váš zájem nás velmi těší

Velké poděkování patří i všem čtenářům za váš zájem a za přízeň, kterou našim článkům a našim – vašim internetovým novinám věnujete. Každý den jsou vás stovky a tisíce, kdo si nějaký článek rozkliknou a přečtou. Je to pro nás pocta a dělá nám to radost. Stejně tak roste i třeba počet fanoušků v komunitě na stránce na Facebooku. Loni jsme začínali od nuly, teď je vás tam už více než sedm stovek. Jsou to skuteční fanoušci, skuteční lidé, kteří se přihlásili k novinám jako jejich příznivci sami od sebe a z vlastního rozhodnutí proto, že se jim líbil nějaký z článků nebo třeba nějaké fotky. Není to tedy žádná uměle vytvářená komunita pomocí sponzorovaných kampaní, kde by šlo jen o její množství a v níž se pak objevují třeba i obyvatelé odněkud z Asie, kteří samozřejmě finálně vůbec nevědí, kde nějaké Louny nebo Žatec leží.

Kdo má jakýkoli zajímavý nápad, směle pošlete, budeme rádi

Čtenářům moc děkuji za přízeň, a pokud byste měli jakékoli připomínky, náměty nebo nápady, jak dál proměnit, posunout či vylepšit obsah nebo i ekonomickou stránku činnosti redakce, klidně se ozvěte, napište, budu rád. Rád také uvítám případné šikovné spolupracovníky. Ještě jednou moc děkuji a ať se vám „Noviny Zblízka“ dál líbí a pěkně čtou! Libor Želinský, šéfredaktor

(na snímcích shora dolů: 1) imaginární kamenná redakce, ozdobená pěkným logem na stěně; 2) náčrt přibližné představy požadavku na nové logo z doby, kdy redakce vznikala; 3) výsledná podoba loga, které vytvořil grafik Tomáš Ekhard; 3) máme čistý stůl a začínáme – takhle vypadaly „noviny“ loni v létě v době, než na stránku doputoval úplně první článek. Reprofoto redakce)