Prostor před nádražím v Žatci čeká proměna. Přesunou se tam i zastávky meziměstských autobusů

Žatec – Prostranství před budovou hlavního nádraží v Žatci se bude upravovat, a to zřejmě už v příštím roce. V současnosti je v místě jen dlážděná plocha, kde se otáčejí autobusy městské dopravy. V budoucnu budou na plochu převedeny veškeré zastávky autobusů z nejbližšího okolí, tedy například i zastávky linkových spojů ve směru na Prahu či Postoloprty a Louny, které v současnosti zastavují nikoli před nádražím, ale v Rooseveltově ulici.

Radní schválili záměr přestavby plochy i peníze na projektovou dokumentaci

Rada města na konci srpna schválila záměr rekonstrukce komunikací v prostoru před hlavním nádražím v Žatci. Radní odsouhlasili uvolnit z rozpočtu města 151 tisíc korun, což je částka na vypracování projektové dokumentace k budoucí stavbě. Celá přeměna místa před nádražím by měla proběhnout v roce 2022. Předtím tuto stavbu a její financování musí ještě potvrdit zastupitelstvo v investičním rozpočtu na příští rok.

Chodníky, parkovací místa, bezpečný přechod…

K rekonstrukci plochy před nádražím už je vypracována odborná studie. Součástí přestavby bude mj. vytvoření nových parkovacích míst, nových chodníků, dopravního značení, bezpečného přechodu a průchodu pro chodce, směřující od vlaků do centra Žatce či zpět. Úpravy se budou týkat i přilehlého parčíku s trávníky, stromy a turistickým rozcestníkem.

Před nádraží se přesunou zastávky z ulice, na něž si stěžovali lidé z přilehlých domů

Jednou z největších změn oproti současnému stavu bude rozšíření plochy pro zastavování autobusů a vybudování a vyznačení nových autobusových zastávek. Na plochu před nádražím budou kromě městské dopravy převedeny i všechny okolní zastávky, tedy i linkové meziměstské spoje, které nyní staví v Rooseveltově ulici. „Tyto autobusy na jedné straně ulice zastavují před rodinnými domy, na což si opakovaně stěžovali jejich obyvatelé. Přesunem zastávek vyhoví město těmto stížnostem,“ vyplývá ze zápisu jednání dopravní komise města, jejíž členové se úpravami před nádražím zabývali už na začátku srpna. Všechny zmíněné úpravy dopravní komise doporučila schválit, rada města je potom rovněž odsouhlasila.

Správa železnic pro nejbližší roky chystá i opravu samotného nádraží

Rekonstrukce prostoru před nádražím naváže na sousední nově opravenou Purkyňovu ulici, jejíž oprava probíhá už téměř rok a v současnosti se dokončuje. Státní organizace Správa železnic, dřívější SŽDC, pro nejbližší roky připravuje také velkou rekonstrukci budovy žateckého nádraží, která pochází z roku 1873 a nedávno byla zařazena mezi národní kulturní památky.

ČTĚTE TAKÉ: Nádraží v Žatci je nová kulturní památka. Nechybělo moc, aby další koleje byly i před budovou – tramvajové

ČTĚTE TAKÉ: Příprava k výměně mostu železničního přes Ohři začne už v září. Město pronajalo pozemek, cesta v odpočinkové lokalitě bude uzavřena

ČTĚTE TAKÉ: Na nádraží v Postoloprtech se chystá další rekonstrukce. Vznikne tam nové nástupiště

(na snímcích: prostor před hlavním nádražím v Žatci a přilehlý parčík. Foto Libor Želinský)