Nemak v Podbořanech: výroba se naplno rozjede příští rok, firma pořád nabízí volná místa

Podbořany – První prototypy výrobků z nového provozu v Podbořanech dodá firma Nemak podle současných plánů zákazníkovi letos v srpnu. Masová výroba na plný provoz se rozjede až příští rok v létě. Firma plánuje v nové továrně na okraji Podbořan zaměstnat až 150 lidí z regionu. Některá místa již jsou obsazena, některá se budou ještě dál doplňovat a bude probíhat průběžný nábor pracovníků.

Baterie pro elektromobily od Mercedesu

Na dotaz naší redakce to uvedl Jaroslav Šulc, finanční ředitel firmy Nemak. Nemak bude v Podbořanech vyrábět schránky bateriových článků pro auta poháněná elektřinou, tzv. elektromobily, od značky Mercedes Benz. Výrobní hala v Podbořanech je umístěna v průmyslové zóně Alpka vedle silnice na Vroutek, dříve v ní působil italský výrobce chladniček Candy, který se však z města později odstěhoval. Pak byla hala několik let opuštěná. Nyní ji koupila firma Nemak a od letošního roku ji zařizuje, upravuje a postupně v ní rozjíždí výrobu součástí pro elektromobily.

Firma připravuje výrobu, volná místa stále jsou

Firma Nemak, která má v České republice hlavní sídlo už několik let v Havrani u Mostu, postupně pro nový závod v Podbořanech už přijímá pracovníky. „První volné pozice jsme začali inzerovat již v květnu roku 2022. Loni jsme obsazovali především vedoucí a technické pozice napříč jednotlivými odděleními – výroba, kvalita, údržba apod.  V současné chvíli se zaměřujeme na doplnění operátorů, údržbářů a kvalitářů. Zaměřujeme se především na uchazeče s technickými znalostmi, praxí s obsluhou robotů či zkušenostmi s montáží,“ popsal Jaroslav Šulc.

Třicet pozic je už obsazených

Aktuálně má firma již obsazeno 32 pozic a další lidi ještě stále bude hledat. „Právě v této chvíli hledáme lidi pro čtyři volné pozice, dalších třicet míst budeme obsazovat přibližně do konce roku. Požadavky na výrobu a přesné rozdělení míst ve struktuře se stále ještě během příprav průběžně mění, takže úplně přesný údaj nelze přesně číselně určit,“ uvedl na dotaz naší redakce manažer. Celkově podle původních informací měla firma v plánu přijmout odhadem až kolem 150 lidí. Platí toto množství? „Sto padesát nových pracovníků je náš cíl pro případ, že se podaří naplnit plnou výrobní kapacitu,“ odpověděl J. Šulc. Zájemců, kteří se ozývají jako uchazeči o místo, má firma podle něj zatím dostatek, lidé podle manažera telefonují, píší maily, někteří i chodí rovnou na vrátnici a tam vyplňují připravené dotazníky.

Nejprve bude setkání se zastupiteli, pak až později den pro veřejnost

Letos v březnu plánovala firma den otevřených dveří pro veřejnost přímo v Podbořanech, později ho však z technických důvodů ještě odložila. Případný nový termín teď ještě není přesně znám. „Den otevřených dveří pro veřejnost plánujeme na dobu, až bude závod plně připraven. Předtím ještě chceme uspořádat setkání se zastupitelstvem města Podbořan,“ vysvětlil Jaroslav Šulc.

Firma má závody v šestnácti zemích světa

Nemak je firma s celosvětovou působností, která vznikla původně v Mexiku, a to v roce 1979. Nyní má své závody v 16 zemích světa včetně ČR. „Celkem je to 36 výrobních závodů a jedenáct vývojových center,“ popisuje firma na svém webu. Závod v Havrani u Mostu, fungující již téměř dvacet let, je zaměřený především na výrobu hliníkových dílů pro automobilový průmysl, závod v Podbořanech bude první, který bude tvořit bateriové schránky pro nová auta na elektřinu od firmy Mercedes. Celých více než 40 let své existence se společnost Nemak zabývá výrobou produktů určených pro provoz aut a směřujících k jejich modernizaci a odlehčování.

(na snímku nahoře: hala v Podbořanech s vlajkou firmy Nemak letos na začátku jara. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ:  V Podbořanech rozjíždí výrobu nová továrna Nemak. Přijme až 150 lidí. Své plány teď představí veřejnosti na schůzce

ČTĚTE TAKÉ: Zahájení výroby v Podbořanech u firmy Nemak se blíží. Společnost ale odložila schůzku pro veřejnost, nový termín bude ještě upřesněn