Nová sezona se blíží. Dva zámky hledají nové průvodce, jeden i pomocníka ke koním

Lounsko, Podbořansko – Dlouhá zima pomalu končí, jaro se přiblížilo a s ním i tradiční otevření památek pro novou sezonu. Na příchod návštěvníků už začínají „zbrojit“ také zámky Nový Hrad Jimlín a Krásný Dvůr u Podbořan. V obou nyní shodně hledají nadšené lidi pro role průvodců, ve druhém jmenovaném kromě toho také ještě znalce koní, který by pomáhal s péčí o zvířata i s víkendovými vyjížďkami po zámeckém parku.

Rozšiřujeme tým průvodců

„Zájem o návštěvu v našem zámku v posledních letech stále stoupá, škoda je, že minulé dvě sezony tento vývoj zkomplikovala epidemie a související vládní nařízení. Přesto chceme v uvedeném trendu pokračovat a přivítat u nás co nejvíce zájemců o prohlídku a zajímavosti Nového Hradu. Proto rozšiřujeme tým průvodců na letošní sezonu, hledáme nové nadšené kolegy a kolegyně se zájmem o historii, kulturu a památky,“ uvedl Josef Kabát, ředitel zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun.

Průvodci mohou být i mladí lidé už od věku 16 let

Podobné je to v Krásném Dvoře. „I náš státní zámek rozšiřuje pracovní tým. Mezi průvodce můžeme přijmout už i mladé lidi od věku 16 let,“ vysvětlila Šárka Kovaříková ze správy zámku. Kromě průvodců, kteří se budou starat o návštěvníky při prohlídkách v interiérech památky, hledají v Krásném Dvoře i pomocníka se zvířaty. „Ten by pečoval o koně, staral se o ně i o jejich prostředí ve stáji, ale zároveň by pomáhal zajistit i víkendové vyjížďky v kočárech s koňmi po zámeckém parku. K této práci je potřebná předchozí zkušenost s činností s koňmi,“ dodala Šárka Kovaříková.

Start je v pátek 1. dubna, pak následují velikonoční akce

Nová návštěvní sezona ve většině hradů a zámků v ČR včetně Krásného Dvora i Jimlína začne letos v pátek 1. dubna, tento den se památky poprvé otevřou pro návštěvníky. První větší hromadnou akcí pro veřejnost budou oslavy Velikonoc s jarními jarmarky na zámcích, především na jejich nádvořích – v Krásném Dvoře to bude v sobotu 16. dubna a na Novém Hradě v Jimlíně v neděli 17. dubna.

(na snímku nahoře: Nový Hrad Jimlín u Loun. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Přívalové deště prosákly do památkové Křížovy vily a poškodily malby. Restaurátor teď zahájil opravu, výstavy jsou až do jara trochu omezené

ČTĚTE TAKÉ: Devět zastávek na nové naučné, výletní a umělecké stezce. Tvůrci cesty na Podbořansku chystají otevření na jaro

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek nedaleko Podbořan začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí