Přívalové deště prosákly do Křížovy vily a poškodily malby. Restaurátor teď zahájil opravu, výstavy jsou trochu omezené

Žatec – Přívalové deště při bouřkách minulý rok v létě poškodily vnitřní omítky a historické výmalby v části památkové Křížovy vily v Žatci. Voda přes přetížené nebo poškozené okapové žlaby pronikla až do interiéru a zanechala „mapy“ na stropech. Nyní v lednu začala v Křížově vile sanace omítek, která potrvá až do dubna.

Oprava v interiéru potrvá přibližně do konce dubna

„Oprava vnitřních omítek začala tento týden, ve čtvrtek 20. ledna. Vede ji restaurátor Michal Šelemba. Práce budou trvat přibližně do konce dubna. Postižené jižní křídlo vily je pro návštěvníky přístupné, ale stálá expozice, která je v něm umístěná, je teď k vidění kvůli probíhajícím opravám v trochu omezeném rozsahu,“ vysvětlila Monika Merdová z Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci, která má pracoviště právě v Křížově vile.

Výstavy, přednášky, svatby…

Majitelem vily je od poválečných let město Žatec, které ji v roce 2003 svěřilo do provozování muzeu. Muzeum o vilu pečuje, část objektu využívalo už dříve jako depozitář a v dalších částech jsou výstavní nebo přednáškové prostory. Město vilu občas využívá i ke společenským obřadům, mohou v ní probíhat slavnosti jako vítání občánků nebo uzavření sňatku. Dějištěm výstavních nebo kulturních aktivit pro veřejnost několikrát ročně je i rozlehlá zahrada Křížovy vily.

Vlhkost se dostala i do fasády

„Restaurátor nyní obnoví historické vnitřní omítky a ve spolupráci s městem jako majitelem nemovitosti muzeum řeší také funkčnost nebo zvýšení kapacity okapových žlabů, aby se krizová situace při velkých deštích opět neopakovala,“ uvedla Monika Merdová. Pracovníci vily podle ní hned při zjištění problému loni v létě dali do místností odvlhčovače. „Vlhkost se ale kromě vnitřních omítek dostala i do fasády, takže náprava situace bude hodně složitá a náročná,“ popsala na dotaz naší redakce Monika Merdová.

Vila má za sebou už více než 250 let historie

Restaurátor Michal Šelemba se podílel na obnově už celé řady památek v našem regionu, jen za poslední dva roky to byly například malby v kostelích v Nepomyšli nebo Novém Sedle. Křížova vila vznikla v polovině 18. století, vybudována byla podle neorenesanční architektury. Město Žatec je majitelem památkové nemovitosti posledních přibližně 70 let. Poslední rekonstrukce Křížovy vily proběhla v letech 2000-1, potom se jejím provozovatelem a správcem stalo regionální muzeum.

ČTĚTE TAKÉ: Vichřice řádila u zámku Stekník. Polámala mnoho stromů, zahrada musela být pro návštěvníky uzavřena

ČTĚTE TAKÉ: Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem celou tradiční chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu

ČTĚTE TAKÉ: Kaplička u Podbořan vítá návštěvníky v nové podobě. Mám to tady rád, říká podnikatel, který pomohl zaplatit její opravu

(na snímcích: poškozený strop po prosáknutí dešťové vody a celkový pohled na Křížovu vilu – památkový dům v ulici Julia Zeyera v Žatci. Foto Monika Merdová a Regionální muzeum Žatec)