Kaplička bude vítat na Štědrý den návštěvníky v nové podobě. Mám to tady rád, říká podnikatel, který pomohl zaplatit její opravu

Podbořany, Hlubany – Na dveřích kaple se třepetá plakátek s oznámením, že si do ní lidé na Štědrý den mohou přijít připálit Betlémské světlo. Hned pod ním je žlutočervená poštovní schránka s velkým nápisem „Ježíškovi“, kam děti před svátky vkládaly dopisy se svými sny a prosbami o vánoční dárky. A jeden z velkých dárků letos dostala i samotná kaple svaté Anny, stojící mezi domy v parčíku na návsi v Hlubanech u Podbořan: po dlouhých letech se dočkala oprav a na začátku podzimu se vyloupla do krásy v podobě nové syté červenobílé fasády. V současnosti je jedním z krásných a důstojných symbolů své vesnice, která je místní částí města Podbořan.

Hráli jsme si tu jako kluci, chtěl bych pěkné místo i pro děti dalších generací

Finanční prostředky na opravu kaple věnoval z úspor své rodiny Leo Peterka (58), podnikatel ve stavebnictví, který v Hlubanech dlouhé roky bydlí. Šlo o částku přibližně 160 tisíc korun. „V Hlubanech jsem bydlel s rodiči už jako kluk a s rodinou tu žijeme stále. Pamatuji si, jak jsme si poblíž kapličky každý den hráli s kamarády, jak tu vedle byl rybníček, ke kterému jsme chodili házet kameny, stříkat se a dělat různé další legrácky. Ta kaplička a celé blízké okolí je součást mého života. Chtěl bych památku zachovat i jako pěkné místo pro všechny další místní děti a všechny budoucí generace. Mám to tady rád, proto jsem chtěl přispět k opravě,“ vysvětlil Leo Peterka.

Příští rok by měla přijít řada na věžičku a střechu

Stavební práce na kapli probíhaly letos na přelomu léta a podzimu. Součástí byla kromě fasády oprava prasklin, drenáž kolem památky, obnovení původního kříže a zděného štítu budovy. Práce udělala firma Karla Trčálka ze Žatce. „Udělali to dobře, kvalitně, byl jsem velmi rád,“ říká Leo Peterka. Kaplička však ještě úplně hotová není, letošní práce byly jen něco jako „první etapa“, jak říkají občas stavebníci. „Chtěli bychom pokračovat v opravách i příští rok. Opravit je potřeba také věžičku a střešní krytinu. Rekonstrukce by byla vhodná i v interiéru, ale tam bude zřejmě potřebný ještě delší časový horizont,“ domnívá se Leo Peterka.

Setkání u kaple pro děti i dospělé

O dění v kapli, její údržbu a nabídku společenských akcí pro děti i pro veřejnost už několik let pečují Miroslava Farkasová a Zuzana Bechyňová Jiranová. Pomáhají jim i další dobrovolníci. Schránka na Ježíškovu poštu, výlety s předškolními dětmi za zážitkem s kouzly vánočních dopisů, pozvánka na sváteční předávání Betlémského světla – i to je výsledkem jejich práce, jinak ale průběžně během roku pořádají aktivit kolem kaple i v centru Hluban a obecně na Podbořansku mnohem víc. „Sen se stává skutečností,“ tak dobrovolníci s nadšením komentovali letošní proměnu kaple, když začala zářit krásnou novou sytě červenou barvou.

Chyše, Valeč, Bukovina…

Pro Lea Peterku to přitom není první opravená kaplička v okolí, jeho firma se v posledních letech na památky a objekty kulturního dědictví specializuje. Obnovili i další kapličku v Podbořanech u cyklostezky poblíž kafilerie, stejně tak i kapli v Bukovině na Doupově, pracovali rovněž na zámku v Chyši, v současnosti mají na starosti velký projekt obnovy pivovarské konírny ve Valči. Péče o památky i obecně o rozvoj regionu, včetně venkova a drobnějších staveb a součástí, je podle něj důležitá. „I vesnice ve správě města, takzvané místní části, si určitě zaslouží lepší péči a větší přísun peněz z rozpočtu měst i státu. Tato problematika je aktuální všude, jak u nás na Podbořansku, tak i kdekoli jinde,“ říká Leo Peterka. V pátek odpoledne s rodinou prý zajde do hlubanské kaple nechat si zapálit Betlémské světlo a popovídat se sousedy a přáteli. O nadcházejících Vánocích určitě nebude sám, koho nová podoba památky potěší.

ČTĚTE TAKÉ: Klášter i kostel před svátky krásně září do noci. Je to magický a zajímavý zážitek, říká starosta Ročova

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek ve Valči začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

(na snímcích: Leo Peterka u nově opravené kaple v Hlubanech a současná podoba památky. Na posledních dvou snímcích dole je stav kapličky před opravou a během její rekonstrukce letos v létě. Foto Laurencia Helásková /1/, Karel Trčálek /1/ a Libor Želinský /3/. )