Lidé a společnosti s dobrým srdcem pomohli útulku v Jimlíně. Díky jeho péči se podaří zachránit stovky zvířat ročně

Louny, Jimlín – Krmení, úklidové potřeby, pomůcky k hygieně a dezinfekci, ale i finanční příspěvky na činnost. S blížícími se vánočními svátky roste i aktivita lidí a společností, kteří chtějí pomoci útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně. Mezi dárci a pomocníky se během prosince objevila například prodejna Lidl v Žatci, Nadační fond Slza zvířat, komunitní centrum Santa Inu, Základní škola Ročov a velmi mnoho dalších společností, institucí, jednotlivých lidí a návštěvníků s dobrým srdcem. S prodejem předmětů ve prospěch jimlínského útulku pravidelně pomáhá také například Městské informační centrum Louny.

Prodejny, školy, nadace a mnoho dalších milých dárců

„V prodejně Lidl v Žatci jsme měli možnost nakoupit potřeby pro útulek v hodnotě přes pět tisíc korun. Od komunitního centra Santa Inu jsme dostali dary pro zvířata a pro péči o ně za deset tisíc korun. Mnoho darů přivezli lidé z Nadačního fondu Slza zvířat i děti ze Základní školy Ročov. Další návštěvníci přijíždějí jako jednotliví dárci, vozí třeba mopy, krmení, jiní zase kupují naše propagační předměty nebo posílají finanční příspěvky. Všem moc děkujeme,“ uvedl David Kubalík, vedoucí Útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně.

Útulek byl přímo zasažen krachem Bohemia Energy, za energie platil až 100 ročně, teď přejde „na dřevo“

Každá pomoc se útulku, který pečuje především o opuštěné psy a kočky, nalezené bez majitelů, velmi hodí. Zvířat v útulku jsou desítky, péče o ně, krmení, ale i třeba vytápění – to vše přináší nemalé finanční náklady. Právě jimlínský útulek byl například během podzimu jedním ze subjektů, které byly přímo postiženy kauzou kolem krachu Bohemia Energy. „Byli jsme klienty u této společnosti, po jejím pádu jsme si museli hledat nového dodavatele energií, což samozřejmě přineslo značné starosti. Přitápěli jsme a i vysoušeli části objektů především elektřinou a plynem, náklady na tyto energie nás stály kolem 100 tisíc korun ročně. U nového dodavatele se pak ale ceny zvedly natolik, že dál už jsou pro nás nereálné. Chystáme se tedy topit dřevem a briketami, koupili jsme k tomu kanadskou krbovou vložku,“ popsal aktuální situaci David Kubalík.

Pracovníci útulku ročně zachrání stovky zvířat. Ta, která mají největší štěstí, najdou novou rodinu

Útulek v Jimlíně u Loun vznikl v roce 2002, ročně přijme do své péče v průměru 300-400 psů a několik desítek koček. Mnoho zvířat do něj přichází ve zuboženém stavu, bývají hladová, podvyživená, často také zraněná například po předchozím týrání nebo po různých nehodách. Útulek jim zajistí jídlo, zdravotní a hygienickou péči, teplo a mnohem příjemnější a lepší podmínky a prostředí pro život, než jaké měli nalezení psi a kočky předtím. Zvířata, která mají největší štěstí, potom odcházejí k novým majitelům s dobrým srdcem, pokud se obě strany vzájemně najdou a projeví o sebe zájem. Útulek ročně předá do péče v nových rodinách desítky pejsků a kočiček, kteří byli dříve v ohrožení života a každodenní starostlivost pracovníků je dokázala zachránit.

Lounské íčko pomohlo v prosinci prodat předměty s výtěžkem pro útulek za 10 tisíc

Činnosti útulku a jeho aktivitám pravidelně pomáhá také Městské informační centrum Louny, „íčko“ pro turisty a návštěvníky na náměstí. „Prodáváme například propagační předměty útulku, třeba kalendáře a další věci. Teď v předvánočním období jen za necelý měsíc od začátku adventu jsme v našem íčku prodali zboží s výtěžkem pro útulek už za skoro 10 tisíc korun,“ uvedla na dotaz naší redakce Denisa Hart, vedoucí informačního centra. „Naši pracovníci jsou i pravidelnými odběrateli živého zboží z útulku, když to řeknu trochu s nadsázkou. V našich domácnostech už pečujeme o jednoho psa a o dvě kočky, kteří dříve byli obyvateli v jimlínském útulku,“ prozradila další zajímavost Denisa Hart.

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá věc se podařila. Filip z Rané už může jezdit ve speciálním autě, rodině pomohly desítky dárců

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky

(na snímcích: dívky z Nadačního fondu Slza zvířat jako jedni z mnoha dárců, kteří přijeli v prosinci se zbožím pro útulek v Jimlíně. Dole je kocourek Oříšek, pro nějž se podařilo najít novou rodinu a ta si pro něj nyní v předvánočním týdnu přijela. Foto Útulek pro opuštěná zvířata Jimlín)