Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

Podbořansko – Nejen stavební materiál k opravám poškozených domů, nejen čistící prostředky k úklidu po přírodní pohromě nebo jídlo a pití k nutnému doplnění energie stovkám hasičů a jiných dobrovolníků při práci. Solidarita a pomoc směřovaná do Blatna a Stebna na Podbořansku pokračuje i více než měsíc po události. Někteří lidé nabídli jako dar postiženým rodinám třeba i funkční osobní auto.

Žádná leštěnka, ale jezdí dobře

„Daruji Toyotu Starlet, rok výroby 1997, někomu, kdo přišel kvůli tornádu o auto. Auto jezdí dobře, má novou baterii, nově udělané brzdy. Není to sice žádná krasavice ani leštěnka, ale je na něj spolehnutí, Toyota je prostě držák,“ uvedl Martin Dibelka, který na konci července nabídl svůj vůz jako dar případným zájemcům z oblasti Blatna nebo Stebna. Jediná jeho podmínka byla, aby šlo o rodinu, která byla postižena nečekanou přírodní pohromou, potřebuje jezdit, ale kvůli řádění extrémní bouře přišla o auto.

Felicia nakonec putovala na Hodonínsko, tamní lidé se ozvali nejrychleji, říká majitel

Podobně vyšel vstříc lidem v problémech také Libor Schiller, který nabídl případným zájemcům jako dar starší Škodu Felicii. „Startuje, jezdí, brzdí, vše bez problémů. Nabízím lidem, kterým bouře zničila auto a potřebují jezdit,“ uvedl ve své nabídce na konci července Libor Schiller. Toto auto nakonec skončilo na Hodonínsku, které ve stejný den jako Podbořansko také zasáhla zuřivá bouře s tornádem a odkud se ozvali zájemci nejrychleji. „Bylo to rychlé, volali mi lidé z jižní Moravy, kteří přišli kvůli tornádu o vůz. Jen asi dva dny po tom, kdy jsem napsal do různých skupin inzerát s nabídkou pomoci, jsem jim předal ten svůj,“ popsal další vývoj na dotaz naší redakce Libor Schiller.

Ve čtvrtek budou lidem radit odborníci z oblasti pojištění

Na Podbořansku stále pokračuje obnova domů i dalších objektů, které na konci června poškodila silná bouře s neobvykle ničivými následky. Nejvíce postižené byly vesnice Stebno, Blatno a Petrohrad. Nejsilněji zasažené a poškozené bylo Stebno – hmotné škody jen v tomto sídle se pohybují kolem částky sto milionů korun. Vichřice při bouři pobořila 25 nemovitostí, necelou polovinu budov ve vesnici. Jak mohou zasažení lidé dál postupovat především v oblasti uplatňování škod, jednání s pojišťovnami a případně dalšího pojišťování majetku, o tom budou se zájemci diskutovat odborníci z oblasti pojišťovnictví tento týden ve čtvrtek a poradí jim všechny potřebné kroky. Schůzka se uskuteční ve čtvrtek 5. srpna od 18 hodin v restauraci ve Stebně, zúčastnit se může každý z lidí postižených přírodní katastrofou nebo kdokoli další, koho tato tematika zajímá.

Příští sobotu benefiční koncert na návsi

Na příští sobotu, 14. srpna, je potom na návsi ve Stebně připravena kulturní akce – benefiční koncert několika umělců, například Jitky Asterové, Kláry Kolomazníkové, Bořka Slezáčka, Milana Peroutky a dalších. Všichni vystoupí bez nároku na honorář a celý výtěžek bude věnován na obnovu poničeného Stebna.

(snímek nahoře: obnova jedné z budov ve Stebně. Foto Okrašlovací spolek Stebno 2020)

ČTĚTE TAKÉ: Za dva týdny lidé poslali jen v jedné sbírce pro Stebno 1,4 milionu korun. Pomoc pokračuje dál

ČTĚTE TAKÉ: Půl milionu jako pomoc od města! Zastupitelé Postoloprt schválili dar pro Moravu i pro Podbořansko

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc ve Stebně a okolí: hasiči jedou celý víkend hned od sobotního rána. Přijel i premiér Babiš