Kde byl Wogastisburg? To se neví. Ale slavit se bude v sobotu u Podbořan

Podbořany – Nikdo neví, kde se ta bitva vlastně odehrála. Nikdo neví, jaký je přesný rok dávné události. Když oslovíte lidi na ulici s otázkou na bitvu u Wogastisburgu, devět z deseti oslovených nebude chápat, na co se vůbec ptáte. I tak se ale výročí pradávné bitvy bude mohutně slavit – a to už tuto sobotu na kopci Rubín u Podbořan.

Nevítaní přivandrovalci uprchli zpět na západ

Rubín, bývalé slovanské hradiště, jeden ze symbolů Podbořanska a v posledních letech i stále známější turistický cíl, je totiž jednou z lokalit, o nichž historikové, archeologové, publicisté a další badatelé uvažují jako o jedné z možností, kde by se teoreticky mohl odehrát dávný střet mezi slovanskými kmeny a Germány z tehdejší Franské říše. Slované vedení svým vládcem Sámem v této srážce zvítězili. Ozbrojení franští válečníci, a tedy nevítaní přivandrovalci, naopak z jejich území uprchli zpět na západ – zhruba tak se dá velmi zjednodušeně popsat výsledek střetnutí. Bitva je popsána pouze v jediné věrohodné písemné kronice a v ní je označována jako bitva u Wogastisburgu. Odehrát se měla v roce 631 nebo 632.

Vědci vytipovali kolem dvaceti možných lokalit, ale k žádné zatím nejsou důkazy

Potíž je v tom, že dnes nikdo neví, kde vlastně Slované a Frankové tehdy zkřížili zbraně. Wogastisburg mělo být dávné slovanské hradiště z období raného středověku; název ovšem zaznamenal franský kronikář ve svém jazyce, čímž mohl být různě přetvořen a „zkomolen“. Hradiště, umístěné kdesi ve střední Evropě, později při dalších půtkách či jiném historickém vývoji zaniklo.  Archeologové i další vědci se už dlouhá staletí pokoušejí určit přesnou lokalizaci tohoto sídla a památné bitvy, ale zatím bez finálního úspěchu. Internetová encyklopedie Wikipedie uvádí téměř dvacet lokalit, kde se podle hypotéz vědců mohla bitva odehrát. Pro žádnou z nich však nebyly nalezeny či jinak doloženy přesvědčivé důkazy. Rubín u Podbořan je vyjmenován mezi dalšími osmnácti místy – společně například s Bratislavou, Vídní, Znojmem, Loktem, Vranovem nad Dyjí, ale i mnoha dalšími sídly na území dnešního Německa nebo Rakouska.

Sobotní připomínka dávné bitvy přinese den plný zábavy

Dohadování vědců ovšem nijak nebrání tomu, aby si lidé z Podbořanska, ale i další milovníci turistiky, historie a zajímavých míst, nemohli užít pěknou oslavu na Rubínu. Zábavný den v historickém duchu na kopci Rubín pořádá město Podbořany a Společenstvo pro památky Podbořanska. Program je připraven na sobotu 7. srpna od 13 do 20 hodin. Název je určen jasně: Rubín 631 – 2021, akce k výročí 1390 let od bitvy u Wogastisburgu. Je to poprvé v historii, kdy v přírodní lokalitě na Rubínu nějaká taková „oslava“ proběhne. Účastníci se mohou těšit na prohlídky hradiště a rozhledny, šermíře, kejklíře, sokolníky, dobovou hudbu, divadlo, ukázky práce dřevosochařů a další zajímavosti. Připraven je i speciální program pro děti. Vstup je bezplatný.

(na snímku nahoře: kopec Rubín u Podbořan s neobvyklým tvarem a nedávno vybudovanou dřevěnou rozhlednou na vrcholku. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Nově vybudovaná rozhledna na Rubínu přitahuje na kopec mnohem víc návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti