Posledních pět dní a konec. Tři pobočky pošty v Lounech a Žatci tento týden definitivně zavřou, v každém městě bude jen jedna hlavní pošta

Louny, ČR – Tento týden je posledním, kdy budou v provozu menší pobočky České pošty, které státní podnik v průběhu jara označil a naplánoval ke zrušení. V celé ČR jich je kolem tří stovek a všechny ukončí svůj provoz a zřejmě i historii nyní v pátek (30. 6.). Týká se to i dvou poštovních poboček v Lounech (Husova a 17. listopadu) a jedné v Žatci (Havlíčkovo náměstí – věžák v Podměstí).

Starostové žádných změn nedosáhli

Představitelé obou měst, starostové Milan Rychtařík a Radim Laibl, zprvu uváděli, že budou jednat s představiteli České pošty a chtějí bojovat za zachování poboček (v Lounech šlo jen o pobočku 17. listopadu, protože do Husovy ulice se má příští rok stejně pošta přestěhovat a vytvořit tam své hlavní sídlo v novém obchodním centru po kulturním domě, pozn. red.), avšak žádných významných změn v záměru České pošty nedosáhli. Situací v Lounech se nyní v závěru června krátce zabývali ještě také členové zastupitelstva města při debatě během své schůze.

Pokud by měla zůstat pobočka 17. listopadu, pošta žádala od města 1,2 milionu ročně

Podle starosty Loun Milana Rychtaříka město uvažovalo i o tom, že by nějakým způsobem přispívalo České poště určitou část nákladů na provoz pobočky na sídlišti v ulici 17. listopadu. „Pošta pak ale předložila nabídkový model v jejich programu Pošta Partner, ve kterém by od města požadovala uhradit náklady 1,2 milionu korun ročně za předpokladu fungování jedné přepážky. Tyto náklady se nám zdají velmi vysoké. Problematiku bude ještě projednávat rada města, ale domnívám se, že město v tomto rozhodování nemá moc možností,“ sdělil starosta kolegům při schůzi zastupitelstva. Česká pošta podle něj uvedla, že v pobočce 17. listopadu, určené ke zrušení, se uskuteční v průměru jen 90 transakcí měsíčně.

V každém městě od soboty zůstane jen jedna fungující pošta

V Lounech (stejně jako i v Žatci) tak od soboty 1. 7. zůstane v provozu jen jedna budova, v níž bude poskytovat své služby obyvatelům Česká pošta. Bude to její současné hlavní sídlo na rohu ulic Osvoboditelů a Štefánikova. V roce 2024 i v této věci dojde ke změně, protože Česká pošta přestěhuje své hlavní sídlo v Lounech do Husovy ulice do prostor po bývalém kulturním domě, kde je nyní nové nákupní centrum. Tato změna byla naplánována už v dřívějších letech a s nynějším rušením malých poštovních poboček bezprostředně nesouvisí.

Ztráta pošty jenom loni činila skoro dvě miliardy

Státní podnik Česká pošta oznámil záměr zrušit 300 svých poboček v celé ČR letos v březnu. Jako příčinu uvedl ekonomické důvody a snahu a cíl dosáhnout lepšího hospodaření firmy. Zruší se zhruba desetina ze současného počtu poštovních úřadoven, pošta také propustí více než tisícovku pracovníků. Návštěvnost na poštách za posledních pět let klesla o 40 %, uvádějí představitelé pošty jeden z argumentů pro svůj krok. Vliv na to má jak digitalizace služeb a stále větší využívání možnosti dělat transakce po internetu, tak také postupný přechod velmi mnoha lidí a firem k jiným poskytovatelům služeb při posílání fyzických zásilek, například je to Zásilkovna, PPL, DHL a mnoho dalších. Ztráta České pošty jenom v loňském roce činila 1,75 miliardy korun a oproti předchozímu roku se více než zdvojnásobila, informovala už na jaře ČTK. Situaci kolem hospodaření státního podniku už několik měsíců řeší i vláda.

(ilustrační snímek nahoře: malé pobočky pošty ve městech v Čechách i na Moravě končí, v celé ČR jich nyní „zmizí“ zhruba tři stovky. Foto Česká pošta)

ČTĚTE TAKÉ: Pobočky pošty v Lounech i v Žatci budou od léta končit. Starostové žádné změny v plánech České pošty neprosadili

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost, fotky: pobočka pošty Žatec 2, umístěná u nádraží, skončila už v roce 2010. Pár let po ní šel pryč i dvacetitunový ocelový most

ČTĚTE TAKÉ: Pošta od léta zruší 300 poboček. Dvě zaniknou v Lounech a jedna v Žatci. Starostové obou měst chtějí záměr ještě zvrátit