Výrov, Libočany, Červeňák. Kdo má rád turistiku, v sobotu si může vybrat hned ze tří zajímavých výšlapů

Louny, Žatec – Kdo má rád turistické pochody a spolu s nimi i různé zajímavosti Lounska a Žatecka, ten aby se tuto sobotu rozkrájel. Připraveny jsou hned tři výšlapy spojené s historií a poznáváním regionu. Zájemci se mohou vydat na Muzejní pochod, pořádaný žateckým muzeem, nebo na dvě akce Klubu českých turistů: Pochod Václava Hájka z Libočan či připomínku výročí 110 let od otevření Ejemovy turistické chaty s rozhlednou na Červeňáku u Loun.

Podmínkou bylo minimálně dvacet lidí, ale už jich je osmdesát

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci připravilo pro zájemce na sobotu 5. června pochod v oblasti Lounského podlesí a kopce Výrov s bývalým hradištěm. Startuje se kolem osmé hodiny ráno z Tuchořic, trasa pochodu pak míří na Výrov a do Markvarce. Turisté ušlapou kolem třinácti kilometrů, na cestě se na několika stanovištích od pracovníků muzea postupně dozvědí mnoho zajímavých informací, spojených s regionem. Zájemci se měli předem hlásit do konce května a muzeum by pochod uspořádalo pouze v případě, že se přihlásí alespoň dvacet účastníků. Teď už je jisté, že pochod skutečně proběhne, protože zájem byl podstatně vyšší. „Přihlášeno je přibližně osmdesát lidí, máme radost, pochod je potvrzený, těšíme se na všechny,“ uvedl za pořadatele Miroslav Černý ze žateckého muzea.

Po stopách Václava Hájka z Libočan

Další turistický pochod v blízkém okolí chystá Klub českých turistů Žatec. Jde o tradiční setkání s názvem Pochod Václava Hájka z Libočan. „Startuje se od lávky přes Ohři u žateckého koupaliště, a to ve 13 hodin. Trasa pochodu měří deset kilometrů,“ upřesnil Jan Bělohlávek z KČT Žatec. Účastníci si udělají výlet přes Libočany, rodiště uvedeného známého českého kronikáře, pak se projdou po okolí, zamíří například i do Nového Sedla.

Skoro na den přesně 110 let po prvním otevření chaty…

Pozadu nezůstanou ani turisté v Lounech. Oddíl TJ Lokomotiva Louny, patřící rovněž pod Klub českých turistů, chystá připomínku 110 let od vybudování a prvního otevření chaty s rozhlednou na Červeném vrchu. „Turistické setkání na vrcholku kopce začne ve 13 hodin. Součástí je i vernisáž výstavy s názvem Historie Ejemovy chaty,“ uvedl Martin Zíka z KČT Ústeckého kraje. Klub turistů v Lounech přišel s myšlenkou postavit chatu s rozhlednou pro výletníky na Červeňáku už v roce 1902, ale pak trvalo ještě dalších osm let, než byla stavba skutečně zahájena. Slavnostní otevření proběhlo v červnu 1911.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Muzea po sedmi měsících znovu otevřela brány. Kdo nechce jen hledět do vitrín, může jít i na pochod

ČTĚTE TAKÉ: Kam se vydat na jarní výlet? Na Červeňáku dostanete i pivo Červeňák

ČTĚTE TAKÉ: Milovník přírody a krajiny nachodí každý rok tisíc kilometrů. Často ho doprovází i desetiletý syn