Muzea po sedmi měsících znovu otevřela brány. Kdo nechce jen hledět do vitrín, může jít i na pochod

Žatec, Louny – Po více než půl roce přestávky vynucené kvůli koronaviru mohou zájemci od tohoto týdne znovu zajít do muzea. Od úterý 11. května obnovila provoz pro veřejnost muzea v Lounech i v Žatci. V žateckém muzeu a dalších budovách pod jeho správou (Stará papírna, Křížova vila) mohou lidé v současnosti například zhlédnout hned čtyři příležitostné tematické výstavy. A kdo nechce jen „koukat do vitrín“, ale má rád i třeba pohyb v terénu, může se klidně vydat na turistický a poznávací pochod, který muzeum připravuje na začátek června.

Respirátory ještě zůstávají

„Konečně jsme se všichni dočkali otevření muzeí a galerií. Jsme rádi, že už můžeme znovu všechny zájemce a návštěvníky pozvat do našich prostor. Ještě stále bude nutné dodržovat některá opatření, například nosit respirátory a držet rozestupy, ale lidé už mohou chodit na prohlídky, a to je hlavní,“ uvedla Radmila Holodňáková, ředitelka Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci.

Mošty, holubi, Černobyl…

V současnosti mohou lidé v Žatci navštívit výstavu Sirupy, mošty, víno (o historii podniku Fruta Žatec) nebo také expozici Volyňští Češi po roce 1945 v Žatci. Obě jsou umístěny v hlavní budově muzea. V Křížově vile je pro návštěvníky k dispozici výstava Zóna Černobyl: 35 let poté a ve Staré papírně je to Holubí pošta, výstava věnovaná fenoménu chovu holubů a jejich využívání pro doručování zpráv.

Pochod: 13 kilometrů a mnoho zajímavostí

A kdo má rád i trochu lehčího sportu a aktivit ve volné krajině, může se přihlásit na výšlap s názvem Muzejní pochod. Pracovníci muzea ho připravují na sobotu 5. června. Start je v Tuchořicích, trasa bude měřit 13 kilometrů, konec je na Markvarci. „Lidé z muzea a další spolupracovníci na styčných místech během pochodu budou seznamovat výletníky s mnoha zajímavostmi v regionu,“ uvádí muzeum v pozvánce. Zájemci se mohou hlásit do 28. května. Pozor – pochod se uskuteční jen tehdy, pokud svou účast potvrdí nejméně dvacet lidí.

Otevřeno už je i v Lounech a Březně

Od úterý už je otevřeno také Oblastní muzeum v Lounech a od závěru dubna i archeologický skanzen v Březně.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Holubi, Černobyl, Fruta, vše je připravené. Chybějí jen návštěvníci. Nouzový stav trvá už třetinu roku

ČTĚTE TAKÉ: Milovníci zahrádek a květin se dočkají: v Lounech po dlouhé pauze tento pátek začne první letošní výstava

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků